STANISŁAWSKI Jan (1860-1907)

"Chmury nad Dnieprem" ,

Drukuj

olej na tekturze
21 x 28 cm
sygnowany w lewym, dolnym rogu: "JAN STANISŁAWSKI".

cena: 72 000 zł

22-05-2020
data dodania

STANISŁAWSKI Jan
Skończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, następnie w latach 1884-1885 w Paryżu u E. Carolusa-Durana. W Paryżu mieszkał do 1895r. W tym czasie sam doskonalił swój warsztat artystyczny oraz zaprzyjaźnił się z J. Chełmońskim. Odbył wiele podróży m.in. do Włoch, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895r. przebywał w Berlinie i współpracował z W. Kossakiem przy realizacji panoramy "Przejście przez Berezynę". W 1897r. zamieszkał w Krakowie, gdzie wykładał malarstwo krajobrazowe w SSP. Wprowadził metodę studiów plenerowych, która dała początek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce polskiej w początku XX w. Był współzałożycielem TAP "Sztuka". Był głównym przedstawicielem polskiego modernizmu. Malował małe, nastrojowe, syntetyczne pejzaże o szerokiej plamie barwnej. Grafiką zajmował się na marginesie malarskich zainteresowań. Był jednym z ilustratorów "Chimery", projektował plakaty. Wykonywał głównie litografie barwne, czasem drzeworyty.
Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki
Rynek Główny 7 (I piętro)
31-042 Kraków
12 421 02 34
galeria@koneser.krakow.pl
koneser.krakow.pl
pon. - pt.: 10.00-18.00
sob.: 11.00-15.00
Inne obiekty na sprzedaż:
"Wijący się bluszcz"
KORSKA Bożena

1 250 zł

data dodania: 18-02-2014
"Akt siedzący"
ANERI (WEISSOWA Irena)

8 200 zł

data dodania: 11-06-2014
chińska misa / waza z motylami

2 200 zł

data dodania: 05-12-2014
"Dorożka"
BARWECKI-SZEWCZYK Tadeusz

1 900 zł

data dodania: 12-03-2013
"Portret na tle baszty"
WALISZEWSKI Zygmunt

2 500 zł

data dodania: 09-09-2013
"Pejzaż z cyprysami"
WEISS Wojciech

5 800 zł

data dodania: 18-02-2014