MATEJKO Jan (1838 Kraków - 1893 Kraków)

"Stańczyk” ,

Drukuj

Staloryt według Jana Matejki, sygnowany na płycie l.d.: - Malował Jan Matejko, śr. - Druk L. Angerera w Berlinie, p.d. - Rytował Henryk Redlich.

Wymiary w ramie: 48,5x58,5 cm (32,5x43,5 cm)

cena: 1 800 zł

17-05-2024
data dodania

MATEJKO Jan

W latach 1852-1858 studiował w krakowskiej SSP u W.K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Monachium w latach 1859-1860 u H. Anschütza oraz w Akademii w Wiedniu u C. Rubena (1860r.). Od 1873r. był dyrektorem SSP w Krakowie, a w 1887r. został docentem h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. złoty medal w Paryżu w 1865r. i złoty medal I klasy na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1867r. i berło wręczone mu przez Władze Krakowa w 1878r. na znak panowania w sztuce. Odbył wiele podróży m.in. do Paryża, Wiednia, Turcji, Węgier i Włoch. Od połowy lat 50-tych tworzył głównie obrazy z dziejów ojczystych, poprzedzone wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Jego obrazy to w większości ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, które cechuje połączenie realistycznej obserwacji i dokumentalnej ścisłości szczegółów z przejaskrawioną gestykulacją i dynamicznymi układami kompozycyjnymi całości obrazu. Jego obrazy przesycone głębokim patriotyzmem, ukazały polskiemu społeczeństwu wizje przeszłości i odegrały dużą rolę w umocnieniu świadomości narodowej. Matejko wykonał jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego- polichromię w Kościele Mariackim w Krakowie oraz cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich". Obecnie jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie.

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
CH Panorama
Aleja Witosa 31/128
00-710 Warszawa
22 642 30 63
601 53 50 56
info@galeriazak.pl
galeriażak.pl
poniedziałek - piątek
11.00 - 19.00
sobota 11.00 - 16.00
Inne obiekty na sprzedaż:
Martwa natura, 1939 r.
JANKOWSKI Marian

14 000 zł

data dodania: 26-11-2012

7 900 zł

data dodania: 30-12-2014
Alessando Ruga 'Terminator przy pracy'

8 800 zł

data dodania: 03-11-2014
Pejzaż - Jezioro VIII
JASKIERSKI Zbigniew

18 000 zł

data dodania: 06-10-2011
W poszukiwaniu noclegu, 1935 r.
BOROWICKI Władysław

5 900 zł

data dodania: 30-12-2014
Pasterz
KLĘPIŃSKI Jan

12 000 zł

data dodania: 06-10-2014