Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU

MATEJKO Jan (1838 Kraków - 1893 Kraków)

Para portretów - Paulina oraz Antoni Giebułtowscy , 1858

Zaloguj się i korzystaj z funkcji OBSERWUJĘ.

Wybrane pozycje umieścimy w osobnej liście.
W ten sposób zapamiętasz najciekawsze obiekty, sprawdzisz wyniki sprzedaży po aukcji.

Logowanie / zakładanie konta na górze strony.
Zaloguj się i dodaj artystę do listy POSZUKUJĘ.

Wyślemy Ci informację, jeśli artysta ponownie pojawi się na aukcjach lub w ofercie sprzedaży.

Logowanie / zakładanie konta na górze strony.
Drukuj

olej, płótno
wymiary: 66 x 55 cm (każdy z obrazów)

Więcej informacji na stronie galerii: www.galeria-attis.pl

Obiekt został sprzedany
29-05-2020
data dodania
Opisy na odwrociu obrazów: „Antoni Giebułtowski | malował | Jan Matejko. | r. 1858” „Paulina Giebułtowska. | malował | Jan Matejko | r. 1856.8” (przekreślona cyfra 6) PROWENIENCJA: Obrazy od momentu powstania należały do zbiorów rodziny artysty.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MATEJKO Jan

W latach 1852-1858 studiował w krakowskiej SSP u W.K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Monachium w latach 1859-1860 u H. Anschütza oraz w Akademii w Wiedniu u C. Rubena (1860r.). Od 1873r. był dyrektorem SSP w Krakowie, a w 1887r. został docentem h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. złoty medal w Paryżu w 1865r. i złoty medal I klasy na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1867r. i berło wręczone mu przez Władze Krakowa w 1878r. na znak panowania w sztuce. Odbył wiele podróży m.in. do Paryża, Wiednia, Turcji, Węgier i Włoch. Od połowy lat 50-tych tworzył głównie obrazy z dziejów ojczystych, poprzedzone wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Jego obrazy to w większości ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, które cechuje połączenie realistycznej obserwacji i dokumentalnej ścisłości szczegółów z przejaskrawioną gestykulacją i dynamicznymi układami kompozycyjnymi całości obrazu. Jego obrazy przesycone głębokim patriotyzmem, ukazały polskiemu społeczeństwu wizje przeszłości i odegrały dużą rolę w umocnieniu świadomości narodowej. Matejko wykonał jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego- polichromię w Kościele Mariackim w Krakowie oraz cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich". Obecnie jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie.

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
Galeria Sztuki ATTIS | KDA
Starowiślna 14
31-032 Kraków
12 421 81 90
galeria@galeria-attis.pl
galeria-attis.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek: 10.00-18.00
sobota: nieczynne
Inne obiekty na sprzedaż:
Tłum 8
GĘSIORSKA Joanna

1 700 zł

data dodania: 19-05-2010
Modelarz II
MYŚLIWIEC Adriana

700 zł

data dodania: 19-05-2010
Modelarz
MYŚLIWIEC Adriana

1 300 zł

data dodania: 19-05-2010
Bez tytułu
MYŚLIWIEC Adriana

1 100 zł

data dodania: 19-05-2010
Bez tytułu
MYŚLIWIEC Adriana

1 100 zł

data dodania: 19-05-2010
Wieczne odpoczywanie
ŹREBIEC Karolina

1 200 zł

data dodania: 19-05-2010
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Dodaj do ulubionych
Dodawać aukcje do ulubionych mogą tylko zalogowani użytkownicy
zaloguj się i skorzystaj z tej opcji
Dodaj do obserwowanych
Obserwować aukcje mogą tylko zalogowani użytkownicy serwisu
zaloguj się i obserwuj wybraną akucję
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl