Sopocki Dom Aukcyjny

Aukcja Prac na Papierze: Sztuka Dawna

25.01.2020 sobota

17:00

Sopocki Dom Aukcyjny

ul. Bohaterów Monte Cassino 43

81-768 Sopot

13.01 - 25.01.2020

141 obiektów
001
001

Józef BRANDT (1841 Szczebrzeszyn - 1915 Radom)

Lisowczycy, 1864 r.

pióro, tusz, lawowanie, papier żeberkowy,
14 × 21 cm
sygn. p. d.: J. Brandt/1864

Cena wywoławcza:

98 000 zł

Estymacja:

180 000 - 220 000 zł

002
002

Piotr MICHAŁOWSKI (Kraków 1800 - Krzyżtoporzyce k. Krakowa 1855)

Huzar, ok. 1850-55

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier, 42 × 31 cm w świetle oprawy

Cena wywoławcza:

38 000 zł

Estymacja:

50 000 - 60 000 zł

003
003

Stanisław WYSPIAŃSKI (Kraków 1869 - tamże 1907)

Widok Starego Miasta w Dreźnie, 1890 r.

pastel, papier na tekturze, 30,7 × 47 cm
sygn. monogramem i dat. p. d.: Dr[e]zn[o] | SW 1890.

Cena wywoławcza:

76 000 zł

Estymacja:

90 000 - 120 000 zł

004
004

Stanisław Ignacy Witkiewicz WITKACY (1885 Warszawa -1939 Jeziory na Polesiu)

Portret kobiety, 1923

pastel, papier brązowy, 58,8 × 49,5 cm
sygn. i dat. p. g.: Ignacy Witkiewicz/T.B +A [w kółku]/1923

Cena wywoławcza:

95 000 zł

Estymacja:

120 000 - 140 000 zł

005
005

Wyjazd młodego Paska na wojnę, 1856 r.

akwarela, papier; 40 x 52 cm (w świetle zaoblonej na narożach oprawy);
sygn., dat. i opisany p. d.: Oryginalnie / narysował / Józef Brandt / 1856

Cena wywoławcza:

68 000 zł

Estymacja:

95 000 - 140 000 zł

006
006

Święto Jordanu

akwarela, gwasz, tektura, 53 × 74 cm w świetle passe-partout
sygn. u dołu: Axentowicz

Cena wywoławcza:

48 000 zł

Estymacja:

70 000 - 80 000 zł

007
007

Eugeniusz ZAK (1884 Mogilno -1926 Paryż)

Portret dziewczyny, po 1913 r.

pastel, papier, 31 x 26 cm;
sygn. p. g.: Eug. Zak

Cena wywoławcza:

48 000 zł

Estymacja:

80 000 - 120 000 zł

008
008

Mela (Mutermilch Maria Melania) MUTER (1876 Warszawa - 1967 Paryż)

Nad wodą

akwarela, papier, 33,5 × 48 cm w świetle passe-partout
sygn. monogramem l. d.: M

Cena wywoławcza:

24 000 zł droit de suite

Estymacja:

30 000 - 40 000 zł

009
009

Starość i młodość

pastel, papier, 68,5 × 48,5 cm w świetle oprawy,
sygn. u dołu: T.Axentowicz

Cena wywoławcza:

42 000 zł

Estymacja:

55 000 - 65 000 zł

010
010

Władysław SKOCZYLAS (1883 Wieliczka -1934 Warszawa)

Uliczka

akwarela, papier, 49,5 × 35,5 cm
sygn. l. d.: W. Skoczylas

Cena wywoławcza:

7 500 zł

Estymacja:

13 000 - 18 000 zł

011
011

Widok z Kazimierza nad Wisłą

akwarela, papier, 35 × 49 cm

Cena wywoławcza:

4 800 zł

Estymacja:

10 000 - 12 000 zł

012
012

Żaglówka przy brzegu wyspy Rab

akwarela, papier, 34 x 48 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: Rafał Malczewski. Rab.

Cena wywoławcza:

8 500 zł droit de suite

Estymacja:

12 000 - 15 000 zł

013
013

Soter JAXA-MAŁACHOWSKI (1867 Wolanów -1952 Kraków)

Łodzie przy brzegu, 1925 r.

akwarela, papier, 32,5 × 49 cm w świetle ramy
sygn. i dat. l. d.: SJaxa/1925

Cena wywoławcza:

3 000 zł droit de suite

Estymacja:

5 000 - 8 000 zł

014
014

Odo DOBROWOLSKI (1883 - 1917)

Nokturn Paryski. Widok na Notre Dame, 1911 r.

technika mieszana, papier, 61 × 39 cm w świetle passe-partout
sygn., dat. i opisany l. d.: Odo Dobrowolski/911 Notre Dame/Paryż

Cena wywoławcza:

8 000 zł

Estymacja:

12 000 - 15 000 zł

015
015

Odo DOBROWOLSKI (1883 - 1917)

Paryski most (Pont de l’Alma), ok. 1910 r.

technika mieszana, papier, 47 × 36 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Odo Dobrowolski oraz opisany u dołu: Paryż/Most l’Alma

Cena wywoławcza:

8 000 zł

Estymacja:

12 000 - 15 000 zł

016
016

Młody góral z koszem na plecach, około 1835 - 1840 r.

akwarela na szkicu ołówkowym, papier, 42,5 × 27 cm,

Cena wywoławcza:

24 000 zł

Estymacja:

30 000 - 40 000 zł

017
017

Rodzina wieśniacza

akwarela, gwasz, biały karton, 18 × 22 cm
sygn. i dat. l. d.: Wojciech Gerson 1854
na odwrocie potwierdzenie autentyczności wystawione przez dr. Stanisława Dąbrowskiego z 26.03.1963 r.

Cena wywoławcza:

19 000 zł

Estymacja:

24 000 - 28 000 zł

018
018

Hełm (praca dwustronna)

ołówek, akwarela, papier, 8 × 11 cm
kartka ze szkicownika artysty na odwrocie zapiski: J. Stanisławski/wycinek ze szkicownika/za autentycznością (nieczytelnie)/dr German

Cena wywoławcza:

1 800 zł

Estymacja:

2 200 - 3 000 zł

019
019

Chorągiew (praca dwustronna)

ołówek, akwarela, papier, 8 × 12 cm
u dołu: Stanisławski/szkicownik; na odwrocie: 2. kartka ze szkicownika artysty

Cena wywoławcza:

1 800 zł

Estymacja:

2 200 - 3 000 zł

020
020

Józef MEHOFFER (1869 Ropczyce k. Lwowa - 1946 Wadowice)

Portret Karola Maszkowskiego

ołówek, papier, 16 × 10,4 cm
u góry napis: Karol Zyndram Maszkowski, Paryż.
Do rysunku dołączone potwierdzenie autentyczności prawnuczki artysty.

Cena wywoławcza:

3 400 zł

Estymacja:

5 000 - 6 000 zł

021
021

Portret kobiety

ołówek, papier, 11 × 8,5 cm w świetle passe-partout
Na odwrocie szkic mężczyzny z wąsami oraz odręczne zapiski
w języku niemieckim.

Cena wywoławcza:

5 500 zł

Estymacja:

8 000 - 9 000 zł

022
022

Stanisław BOHUSZ-SIESTRZEŃCEWICZ (1869 Wilno - 1927 Warszawa)

Jarmark, 1898 r.

tusz, piórko, papier, 43 × 64 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. l. d.: St. Bohusz/Paris [18]98.
na odwrocie pieczątka Salonu Artystów Malarzy Polskich z Krakowa z gwarancją autentyczności

Cena wywoławcza:

13 000 zł

Estymacja:

17 000 - 22 000 zł

023
023

Wlastimil HOFMAN (1881 - 1970)

Madonna

ołówek, papier, 21 × 15 cm w świetle passe-partout
sygn. monogramem wiązanym u dołu: WH

Cena wywoławcza:

1 600 zł droit de suite

Estymacja:

2 500 - 3 000 zł

024
024

Autoportret, 1945 r.

ołówek, tusz, papier, 22,5 × 17 cm w świetle passe-partout
sygn. monogramem wiązanym i dat. p. d.: W1945H/Jaffa u dołu ołówkiem: Autoportret

Cena wywoławcza:

1 800 zł droit de suite

Estymacja:

3 000 - 4 000 zł

025
025

Maja BEREZOWSKA (1898 - 1978)

Wenus, 1971 r.

akwarela, tusz, papier, 33,5 × 48,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. u dołu: majaberezowska71

Cena wywoławcza:

1 900 zł droit de suite

Estymacja:

3 000 - 3 500 zł

026
026

Maja BEREZOWSKA (1898 - 1978)

Kąpiel

sygn. i dat. p. d.: majaberezowska

Cena wywoławcza:

1 900 zł droit de suite

Estymacja:

3 000 - 3 500 zł

027
027

Scenki erotyczne

niebieska kredka, papier, 29 × 6,2 cm
na odwrocie okrągła pieczęć malarza i data zakupu pracy od artysty (1966 r.)

Cena wywoławcza:

2 800 zł droit de suite

Estymacja:

5 000 - 7 000 zł

028
028

Historyjka erotyczna

kredki, papier, 70,5 cm x 8 cm
na odwrocie data zakupu pracy od artysty (1966 r.)

Cena wywoławcza:

3 800 zł droit de suite

Estymacja:

7 000 - 9 000 zł

029
029

Marian MOKWA (1889 - 1987)

Zatoka

akwarela, papier, 35 × 45,5 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: Mokwa

Cena wywoławcza:

2 400 zł droit de suite

Estymacja:

5 000 - 7 000 zł

030
030

Marian MOKWA (1889 - 1987)

Sopot, 1924 r.

akwarela, papier, 38,5 × 28 cm
sygn. i dat. p. d.: Mokwa Zoppot/1924
Widok z zajęczej góry w Sopocie.

Cena wywoławcza:

2 400 zł droit de suite

Estymacja:

5 000 - 7 000 zł

031
031

Marian MOKWA (1889 - 1987)

Pejzaż z łódką

akwarela, ołówek, papier, 14,5 × 19,5 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: Mokwa

Cena wywoławcza:

1 500 zł droit de suite

Estymacja:

3 000 - 5 000 zł

032
032

Brzeg morza, 1929 r.

gwasz, papier, 34 × 48 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: SJaxa/1929

Cena wywoławcza:

4 000 zł droit de suite

Estymacja:

6 000 - 8 000 zł

033
033

Statek

akwarela, gwasz, papier, 40 × 47,5 cm
sygn. l. d.: Suchanek/GDYNIA

Cena wywoławcza:

3 800 zł droit de suite

Estymacja:

5 000 - 6 000 zł

034
034

Rybak, 1926 r.

akwarela, papier, 33 × 23 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. p. d.: S. Jaxa/1926

Cena wywoławcza:

3 000 zł droit de suite

Estymacja:

4 000 - 6 000 zł

035
035

Szkice (praca dwustronna)

ołówek, papier, 22 × 28 cm w świetle passe-partout
na odwrocie szkice, między innymi przedstawienia głów postaci
Praca pochodzi ze szkicownika artysty.

Cena wywoławcza:

1 100 zł

Estymacja:

1 500 - 2 000 zł

036
036

Popiersie dziecka z lewego profilu

ołówek, papier, 21,5 × 12,5 cm

Cena wywoławcza:

1 100 zł

Estymacja:

1 500 - 2 000 zł

037
037

Głowa małego dziecka en face

Cena wywoławcza:

1 100 zł

Estymacja:

1 500 - 2 000 zł

038
038

Włodzimierz TETMAJER (1862 Harklowa - 1923 Kraków)

Studium głowy kobiecej, (praca dwustronna)

ołówek, papier, 23,2 × 15,5 cm
na odwrocie szkic postaci siedzącej przy sztaludze
p. d.: 3

Cena wywoławcza:

1 100 zł

Estymacja:

1 500 - 2 000 zł

039
039

Profil kobiecy (praca dwustronna)

ołówek, papier, 23,3 × 15,6 cm
na odwrocie szkice z postaciami ludzkimi i fragmentami pejzażu

Cena wywoławcza:

1 100 zł

Estymacja:

1 500 - 2 000 zł

040
040

Uliczka w Kłodzku

ołówek, papier, 15,1 × 11,3 cm, opis. i dat. l. d.: Kłodzko/21/8 1949

Cena wywoławcza:

300 zł droit de suite

Estymacja:

500 - 700 zł

041
041

Widok na kościół Św. Piotra i Pawła w Gdańsku, 1949 r.

ołówek, papier, 11,3 × 15,2 cm
opis., dat. i sygn. l. d.: kość. św. Piotra i Pawła/Gdańsk 6/XII 49/JPieniążek

Cena wywoławcza:

300 zł droit de suite

Estymacja:

500 - 700 zł

042
042

Widok na wieżę zamkową w Olsztynie, 1950 r.

ołówek, papier, 15,3 × 11,2 cm
opis. i dat. l. d.: Olsztyn/25/7 1950

Cena wywoławcza:

300 zł droit de suite

Estymacja:

500 - 700 zł

043
043

Kapliczka w Pychowicach, 1949 r.

ołówek, papier kremowy; 15,2 × 11,3 cm
opisany i sygnowany przez artystę u dołu: Pychowice 9/4 1950 JP.

Cena wywoławcza:

300 zł droit de suite

Estymacja:

500 - 700 zł

044
044

Adam SETKOWICZ (1876 Kraków - 1945 Kraków)

Spotkanie

akwarela, papier, 15 × 30,5 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: A. Setkowicz

Cena wywoławcza:

1 900 zł

Estymacja:

2 500 - 3 500 zł

045
045

Karol KOSSAK (1896 Lwów – 1975 Ciechocinek)

Szkice komi (praca dwustronna)

ołówek, akwarela, papier, 24 × 32,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: K.Kossak
na odwrocie szkice koni, sygn. p. d.: K.Kossak

Cena wywoławcza:

800 zł droit de suite

Estymacja:

1 500 - 2 500 zł

046
046

Zestaw 7 akwafort ze scenami z życia Chrystusa

akwaforty, papier, 7,8 × 7,8 cm w świetle passe-partout (każda)
sygnowane na płycie (każda)

Cena wywoławcza:

2 200 zł

Estymacja:

3 500 - 4 500 zł

047
047

Stanisław BATOWSKI-KACZOR (1866 Lwów -1946 Lwów)

Mężczyzna z kagankiem

ołówek, papier, 16 × 10,2 cm p. d.: 19
Poniżej szkic palącego się kaganka oraz szkic głowy

Cena wywoławcza:

500 zł

Estymacja:

700 - 1 000 zł

048
048

Portret kobiety z odkrytym ramieniem

ołówek, papier, 16,1 × 10,4 cm l. d. ołówkiem: Anna Münich. p. d.: 13
U dołu szkic głowy mężczyzny z otwartymi ustami

Cena wywoławcza:

500 zł

Estymacja:

700 - 1 000 zł

049
049

Artysta przy pracy (praca dwustronna)

ołówek, papier, 23,2 × 14,5 cm
na odwrocie, studia szkicowe głów męskich

Cena wywoławcza:

500 zł

Estymacja:

700 - 900 zł

050
050

ołówek, papier, 14,5 × 23,4 cm
p. d.: 9 czerwca oraz p. g.: 5

Cena wywoławcza:

500 zł

Estymacja:

700 - 900 zł