GERSON Wojciech (1831-1901)

"Przy brzegu Wisły" , 1853

Drukuj

olej na płótnie
49 x 61 cm
sygnowany i datowany w prawym, dolnym rogu: "WGerson 1853".

cena: 98 000 zł

27-08-2019
data dodania

GERSON Wojciech
urodził się w 1831 roku w Warszawie, zmarł w 1901 roku w Warszawie. Malarz, rysownik, litograf i pedagog.Studia rozpoczął na Oddziale Architektury warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, lecz już po roku przeniósł się na Wydział Malarstwa gdzie uczył się pod kierunkiem C. Breslauera i M. Zaleskiego. Należał wówczas do tzw. "cyganerii malarskiej. Szkołę ukończył w 1851 roku z wyróżnieniem i otrzymał dwuletnie stypendium w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Tam był uczniem klasy malarstwa historycznego u A. T. Markowa. W roku 1854 uczęszczał także na zajęcia z teorii sztuki prowadzone przez W.I. Grigorowicza. Po dwuletnim pobycie w Paryżu wrócił do Warszawy. Założył w 1858 własną pracownię . Przyczynił się do powstania Warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stale utrzymywał kontakty z Akademią Petersburską, która w 1878 roku nadała mu tytuł profesora za obraz "Kopernik wykładający swój system astronomiczny w Rzymie". Uczestniczył w wielu wystawach w Europie i USA. Jego twórczość jest bardzo zróżnicowana. Zaczął od scen wiejskich i pejzaży, by po upadku Powstania Styczniowego podjąć tematykę historyczną. Uprawiał również malarstwo ścienne i ołtarzowe, był ilustratorem, krytykiem i publicystą. Wybitny pedagog. Obecnie najbardziej jest ceniony za pejzaże tatrzańskie.
Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki
Rynek Główny 7 (I piętro)
31-042 Kraków
12 421 02 34
galeria@koneser.krakow.pl
koneser.krakow.pl
pon. - pt.: 10.00-18.00
sob.: 11.00-15.00
Inne obiekty na sprzedaż:
"Wijący się bluszcz"
KORSKA Bożena

1 250 zł

data dodania: 18-02-2014
"Akt siedzący"
ANERI (WEISSOWA Irena)

8 200 zł

data dodania: 11-06-2014
chińska misa / waza z motylami

2 200 zł

data dodania: 05-12-2014
"Św. Mateusz Ewangelista"

6 800 zł

data dodania: 27-03-2014
"Kobieta w czerwonym sweterku"
FEDKOWICZ Jerzy

8 500 zł

data dodania: 03-01-2014
"Most na Rabie w Cikowicach"
SERWIN Bogusław

3 800 zł

data dodania: 22-10-2011