KONARSKI J.

Wesoła jazda ,

Drukuj

Olej na desce mahoniowej, sygnowany pd. "F.Rabski". Wymiary w ramie: 34x40 cm (16x21 cm). Na rewersie nalepka galeryjna oraz stare austriackie pieczęcie celne.

Na rynku pojawiają się sporadycznie podobne sceny, inspirowane twórczością wybitnego malarza, Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Zazwyczaj sygnowane są "J.Konarski" lub "S.Konarski". Najnowsze badania przypisują te prace autorstwu Franciszka Bujakiewicza. Analiza prac oraz zbieżność charakteru sygnatury, pozwala powyższy obraz również przypisać temu autorowi. Franciszek Ksawery Bujakiewicz (Mierzejewo pow. Gostyń 1856 – ok. 1918 Monachium)- malarz ze środowiska polskich monachijczyków; malować uczył się prywatnie w Poznaniu, a od 1882 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, początkowo w tzw. Antikenklasse, a od 1885 w Malschule u Alexandra Liezen-Mayera. Malował portrety, sceny rodzajowe, batalistyczne i religijne. Wystawiał w Monachium, w TPSP w Krakowie (lata 1884-1893) oraz TZSP w Warszawie (1886).

cena: 8 500 zł

28-01-2014
data dodania

KONARSKI J.

Malarz monachijski, naśladowca twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Istnieje również hipoteza, że "J. Konarski" to pseudonim samego A. Wierusza-Kowalskiego używany przez malarza w późniejszym okresie twórczości (zob. m.in. w opracowaniu Hansa-Petera Buehlera, Polska szkoła monachijska, Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni, Amber, Warszawa, 1998, s.124). Istnieje rówinież teoria, że jest to pseudonim malarza Franciszka Bujakiewicza (1856 - 1918).

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
CH Panorama
Aleja Witosa 31/128
00-710 Warszawa
22 642 30 63
601 53 50 56
info@galeriazak.pl
galeriażak.pl
poniedziałek - piątek
11.00 - 19.00
sobota 11.00 - 16.00
Inne obiekty na sprzedaż:
W drodze, Monachium
PIWNICKI Witold

32 000 zł

data dodania: 17-04-2012
La Coupe en Delft, Paryż, 1911 r.
SCHRYVER Louis Marie de

120 000 zł

data dodania: 19-12-2012
Martwa natura, 1939 r.
JANKOWSKI Marian

9 500 zł

data dodania: 26-11-2012
Skalisty brzeg
UZIEMBŁO Henryk

12 000 zł

data dodania: 10-06-2013
Kompozycja VII
ŻÓŁTOWSKA Anna

15 000 zł

data dodania: 12-01-2010
Marsz ku zwycięstwu, 1973 r.
STĘPIEŃ Jan

28 000 zł

data dodania: 19-11-2013