Zaplanuj z Artinfo

Przegląd oferty aukcyjnej 24.02-1.03


Już teraz, pod koniec lutego, daje się odczuć przyspieszenie marcowe. Aukcji jest więcej, kalendarz powoli zapełnia się coraz szczelniej. W najbliższych dniach kolekcjonerzy będą mogli wybierać z szerokiej oferty młodej sztuki, bo aukcje tego profilu zorganizuje kilka domów aukcyjnych. Ponadto, w Desie Unicum dwukrotnie licytowana będzie oferta prac na papierze (najpierw dawnych, następnie współczesnych). W poniedziałek 24 lutego 26. Aukcja Sztuki w galerii 101 Projekt. W katalogu pojawił się obraz Zofii Błażko w niskiej cenie wwoławczej (nr 1), a także kilka wartościowych prac artystów, którzy zasługują na więcej uwagi (np. Andrzej Podkański, Anna Trochim, Izabela Olszyna). Tego samego dnia odbędzie się kolejna edycja aukcji organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie. Oprócz możliwości wylicytowania prawa do objęcia mecenatem wybitnych dzieł z kolekcji muzeum (np. rzeźby Xawerego Dunikowskiego lub Augusta Zamoyskiego), w katalogu znalazły się prace ważnych artystów współczesnych (np. Jarosława Modzelewskiego, Izabeli Molskiej, Zbigniewa Warpechowskiego). 25 lutego w Desie Unicum kolejna aukcja dawnych prac na papierze. Nie mogło zabraknąć pastelowych portretów autorstwa Witkacego (nr. 10-11). Z nr 12 pojawia sie "Kwiat wiśni" Stanisława Wyspiańskiego. Zwracamy uwagę na prace Rajmunda Kanelby (nr. 19), Mariana Konarskiego (nr 36) czy Stefana Norblina (nr 37). Z nr 41 wystawiona jest wybitna akwarela Juliusza Kossaka sprzed 1875 roku. W tym samym czasie licytowana będzie oferta młodej sztuki w Xanadu. Warto skierować uwagę na prace Adama Rokowskiego (nr 3), Darii Pyrchały (nr 6) i Kacpra Woźnego (nr 18). Kolejnego dnia o kolekcjonerow młodej sztuki rywalizować będą Pragaleria i Dom Aukcyjny Face to Face Art. Z katalogu, który będzie licytowany na ulicy Wspólnej (Face to Face Art)  zwracamy uwagę na prace Julii Demkowicz-Dobrzańskiej (nr 14-15), Marka Ejsmond-Ślusarczyka (nr 19-20). Na Stalowej na Pradze (Pragaleria) oprócz poszukiwanych i popularnych nazwisk (Mirelal Stern, Alicja Kappa, Joanna Misztal), w oferice znalazł się np. ciekawy obraz Karoliny Ratajczyk (46). W czwartek 27 lutego aukcji będzie szczególnie dużo. W ofercie prac na papierze w Desie Unicum uwagę przyciąga monotypia Romana Artymowskiego (nr 4), tusz nieodżałowanego Zbigniewa Makowskiego (nr 14),  a także akwarele tego artysty. Wysoko wycenione są prace Jerzego Tchórzewskiego (nr 21-24), w tym doskonała Figura z lat 60. Rewelacją jest akwarela Tadeusza Dominika z tego samego okresu (nr 28). Nie wolno przegapić aukcji internetowej sztuki współczesnej, która dobiega końca właśnie tego dnia. Wśród oferowanych obiektów m.in. świetny rysunek ołówkiem Jana Dobkowskiego, olej z cyklu Rzeka Bug Stanisława Baja, olej Jana Tarasina i bardzo dobry obraz Marii Anto. 

 

W Mazowieckim Domu Aukcyjnym ponownie zagości młoda sztuka, a wśród atrakcji katalogu znalazły się m.in. dobre obrazy Anny Tajak (nr 3), Olgi Bukowskiej (nr 5), Joanny Fijałkowskiej (nr 28), Łukasza Olka (nr 42), Sylwii Brzyszczyk (nr 49), Darii Pyrchały (nr 50), Vicki Mickiewicz (nr 53) czy Piotra Staniszewskiego (nr 61). 

 

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej. 
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.

Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

 

24.02.2020, 101 Projekt, 26 Aukcja Sztuki -  zobacz więcej >

 

lot 9 Andrzej Podkański, Pejzaż, 2019 -  zobacz więcej > 

Dobra praca artysty średniego pokolenia, którgo cała twórczość zasługuje na uwagę. Akryl z 2019 roku ma charakter, którego często brakuje malarstwu młodszych twórów. Doskonałe czerwone obramowanie czyni z niego niemal znak, który z powodzeniem przykuwa wzrok, ale także myśl. 

Cena wywoławcza 1 500 zł

 

 

 

 

 

 

24.02.2020, Stpwarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, Czwarta aukcja dobroczynna "Spragnieni Piękna" -  zobacz więcej >

 

lot 14 Zbigniew Warpechowski -  zobacz więcej

Wspaniała idea aukcji przyświeca licytacjom wszystkich prac w katalogu. Oprócz mecenatu nad salą muzeum, rzeźb z kanonu polskiej rzeźby XX wieku oraz dzieł ważnych artystów młodszego pokolenia, warto pamiętać jednym z nestorów polskiego performansu, Zbigniewie Warpechowskim.

Cena wywoławcza 1 000 zł

 

 

 

 

 

 

25.02.2020, Desa Unicum, Sztuka Dawna. Prace na Papierze-  zobacz więcej >

 

lot 36 Marian (Marzyn) Konarski, Koegzystencja, 1957 -  zobacz więcej

Ciekawa propozycja z lat 50., z żywym kultem Picassa z kilku okresów twórczości. Marian Konarski stworzył wiele doskonałych prac, w których demonstrował wielką inwencję i indywidualność. "Koegzystencja" wpisuje się w te wartości jego sztuki, pozostając przy tym kameralnym i żywym obrazem.

Estymacja 5 000 - 8 000 zł

 

 

 

 

 

25.02.2020, Xanadu, 36 Aukcja Sztuki Młodej -  zobacz więcej >

 

lot 18 Kacper Woźny, Downtown winter (National Museum Warsaw), 2018 -  zobacz więcej

Kacper Woźny nie zawodzi i ponownie w katalogu Xanadu jego praca należy do zdecydowanie najciekawszych. Lakoniczny język, kojarzący się z pewnymi odłamami surrealizmu, wzbogacony tu został o lokalny koloryt, szczególnie miły dla stołecznych kolekcjonerów. To wartościowa propozycja wśród krajowej oferty młodej sztuki, a cena wywoławcza to tylko 1000 zł. 

Estymacja 3 000 - 3 500 zł

 

 

26.02.2020, Face to Face Art, Aukcja Sztuki Aktualnej -  zobacz więcej >

 

lot 19 Marek Ejsmond-Ślusarczyk, Las, 2015 -  zobacz więcej

Szczęśliwie dla kolekcjonerów i koneserów dobrej sztuki, wiele wyróżniających się, bardzo dobrych prac figuruje w katalogach aukcyjnych z atrakcyjnie niską wyceną. Do tej grupy okazji należy oferowany obraz Marka Ejsmond-Ślusarczyka. Duży akryl, częściowo w duchu mistrza Stanisława Fijałkowskiego, to jedna z najlepszych ofert tego tygodnia. Estymacja 3 000 - 5 000 zł

 

 

26.02.2020, Pragaleria, 34. Aukcja Sztuki Młodej -  zobacz więcej >

 

lot 46 Karolina Ratajczyk, Bez tytułu, 2019 -  zobacz więcej

Karolina Ratajczyk pojawiła się na rynku aukcyjnym pod koniec zeszłego roku. Bardzo dobre wrażenie zrobiły jej nietytułowane pejzaże, utrzymane w minimalistycznej, współczesnej stylistyce, dość mroczne i ciekawie malowane. Praca oferowana w Pragalerii także należy do tego cyklu, malowanego w latach 2018-2019. Cena wywoławcza 500 zł

 

 

27.02.2020, Desa Unicum, Sztuka Współczesna. Prace na Papierze -  zobacz więcej >

 

lot 28 Tadeusz Dominik, Chim Vert, 1961 -  zobacz więcej

Rewelacja z dorobku Tadeusza Dominika. Prace na papierze tej klasy nieczęsto pojawiają się na rynku, a Chim Vert dotrzymuje kroku najlepszym oferowanym dotąd obrazom artysty. To wlaśnie z powodu takich prac i takich wartości lata 50. i 60. są powszechnie uznawane za najważniejszy okres twórczości tego malarza. Estymacja 7 000 - 10 000 zł

 

 

27.02.2020, Mazowiecki Dom Aukcyjny, IX Aukcja Sztuki  -  zobacz więcej >

 

lot 50 Daria Pyrchała, O czym teraz myślisz, 2019 -  zobacz więcej

Daria Pyrchała to kolejna warta uwagi młoda artystka, która pojawiła się na aukcjach w 2019 roku. Charakterystyczna, ale nieoczywista twórczość robi z widzem to, o co zabiega bezskutecznie wielu artystów: intryguje go. Ciekawe, że malarka uzyskue w pracach olejnych na płótnie subtelne efekty, które są typowe dla akwarel. 

Cena wywoławcza 800 zł

 

 

 

 

 

 

27.02.2020, Aukcja Sztuki Współczesnej (zakończenie aukcji internetowej)  -  zobacz więcej >

 

lot 1 Jan Dobkowski, Ciągłość energii, 2012 -  zobacz więcej

Jedne z najbardziej cenionych i lubionych współczesnych prac na papierze. Rysunki Jana Dobkowskiego, świetnie zakomponowane i misternie wykonane, zapadają w pamięć zabawną erotyką i dekoracyjnie prowadzoną linią. Rysunek z 2012 roku jest licytowany od 3 800 zł.

Estymacja 6 000 - 8 000 zł

 

 

 

lot 10 Maria Anto, Explozja w katedrze -  zobacz więcej

Eksplozja w katedrze (w Hawanie?) to wybuchowa oferta. Artystka, zajmująca zdecydowanie osobne miejsce w polskiej sztuce XX wieku, jest coraz mocniej obecna na aukcjach. Ceny za dobre obrazy kształtują się w granicach 15-25 tys. zł bez opłat, a licytacja oferowanego doskonałego oleju zaczyna się już od 8500 tys. zł.

Estymacja 12 000 - 16 000 zł