KRACZKOWSKI (Josif Jewstafjewicz Kraczkowskij) Józef Anatoliusz (Warszawa 1854 - Cadenabbia, Włochy 1914)
olej/płótno, 44 x 68 cm (57 x 86 cm w oprawie), sygnowany: "J. Kraczkowski"
więcej na: www.galeriarafal.com
Wielką ciekawostką, na którą należy zwrócić uwagę jest fakt, że w literaturze podawane były dotychczas różne miejsca urodzenia artysty – Warszawa i Petersburg. Źródła rosyjskie za miejsce narodzin artysty podają tylko Petersburg, natomiast autorzy licznych wzmianek i recenzji twórczości Kraczkowskiego w prasie warszawskiej (Kurier Warszawski, Nowiny, Tydzień Polski, Kurier Polski) zgodnie podkreślali polskie pochodzenie artysty. Udało się dotrzeć do aktu urodzenia i można już zdecydowanie określić, że Josif Jewstafjewicz Kraczkowskij (Kraczkowski) urodził się 3 lipca 1854 r. w Warszawie przy Rynku Nowego Miasta. Jego rodzicami byli Eustachy Kraczkowski (Marszałek Domu Hrabiego Rüdigera, w latach 1853-55 tymczasowego Namiestnika Królestwa Polskiego) i Barbara z Dowhaldów (lub Dowbaldów). Wiadomo też, że miał aż sześcioro rodziców chrzestnych.
Wśród pejzaży realistycznych, które artysta stworzył w latach swojej nauki w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu można wymienić, m.in. Młyn z 1875 roku (Muzeum Rosyjskie – pierwotnie w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych), Rzeczka Smiedowa w majątku D.W. Grigorowicza Dulebowo powiatu zarajskiego guberni riazańskiej z 1876 i Ranek z 1878 . Rzeczka Smiedowa... została zakupiona do prywatnej kolekcji PawłaTretiakowa, rosyjskiego przedsiębiorcy, mecenasa sztuki i założyciela jednej z najważniejszych prywatnych kolekcji w ówczesnej Rosji (obecnie zbiory Galerii Tretiakowskiej).
W 1878 artysta został wyróżniony małym złotym medalem za swój obraz zatytułowany Ranek, a w roku kolejnym otrzymał wielki złoty medal oraz tytuł artysty pierwszego stopnia.
Do okresu akademickiego i realistycznego artysty można także zaliczyć prezentowany Pejzaż z młynem z roku 1878. We wczesnym okresie artysta malował widoki nadwołżańskie i centralno-rosyjskie, ale przede wszystkim ukraińskie, przestawiane w różnych porach dnia oraz nokturny.