Dzień dobry

05 października - 17 listopada 2018


Artyści:

Dorota Buczkowska, Weronika Gęsicka, Andrzej Kramarz, Rafał Milach, Maciej Pisuk, Andrzej Tobis, Tomek Tyndyk, ze specjalnym udziałem Fundacji Archeologia Fotografii i Karoliny Breguły.

 

Wystawa “Dzień dobry” oficjalnie inauguruje działalność galerii JEDNOSTKA w nowej siedzibie przy ul. Andersa 13 w Warszawie. Jest przywitaniem galerii z publicznością i z miejscem, a także prezentacją kierunków jej zainteresowań. Na wystawie znajdą się premierowe prace artystów współpracujących z JEDNOSTKĄ nawiązujące do tytułowego powitania i początku, a także dwie gościnne realizacje.

 

Weronika Gęsicka zaprosi do korzystania z tajemniczej maszyny, Andrzej Tobis ujawni nowe hasło ze słownika polsko-niemieckiego, Rafał Milach przyjrzy się przestrzeni galerii, Andrzej Kramarz opowie o tworzeniu nowych lądów, a Tomek Tyndyk o ponownych narodzinach. Natomiast Maciej Pisuk przedstawi jedną z mieszkanek warszawskiej Pragi.

 

Gościem specjalnym wystawy będzie Fundacja Archeologia Fotografii, która była poprzednią gospodynią lokalu przy Andersa 13. Na “Dzień dobry” Fundacja przywoła własne początki w tym miejscu z 2011 roku i działania, które zrealizowała wówczas Karolina Breguła.

 

Spoglądając z szacunkiem i czułością na najbliższe otoczenie, zaprezentujemy obiekt Doroty Buczkowskiej zainspirowany Teklą Bądarzewską, patronką skweru, przy którym mieści się galeria.

 

Galeria JEDNOSTKA, założona przez Katarzynę Sagatowską w 2017 roku w Warszawie, reprezentuje artystów różnych pokoleń o wyrazistych osobowościach i twórczości. Ambicją galerii jest inicjowanie projektów interdyscyplinarnych komentujących współczesne zjawiska. W polu zainteresowania są również działania na rzecz propagowania kolekcjonowania sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii. Galeria prowadzi działalność wydawniczą i edukacyjną skierowaną zarówno do odbiorców profesjonalnych, jak i miłośników sztuki. Chcemy, aby JEDNOSTKA była miejscem otwartym, przyjaznym, często i chętnie odwiedzanym przez publiczność.

 

Kuratorka wystawy: Katarzyna Sagatowska

Współpraca kuratorska: Maga Sokalska

 

Lokal przy ulicy Andersa 13 w Warszawie jest wykorzystywany przez Fundację JEDNOSTKA na cele kulturalne dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.
Powrót