Wiktor Gajda - rzeźba i rysunek - Galeria Test

Do 24 czerwca Galeria Test zaprasza na wystawę prac Wiktora Gajdy zatytułowaną „Universumsursum”. Artysta ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jednak jako główną dziedzinę twórczości wybrał rzeźbę. W swojej twórczości często nawiązywał do tematów mitologicznych (np. Ikar, Dyskobol) oraz sakralnych (Pamiątka I Komunii, Grzechy). 

Prezentowana obecnie wystawa to głównie żartobliwy zapis otaczającego nas świata, ludzkich słabości i lęków. Rzeczywistość opisywana przez pryzmat karykatury i śmiechu. Dopełnieniem obrazu są podpisy, stanowiące swoisty, ironiczny komentarz do naszej rzeczywistości. Wyrzeźbiony w drewnie klocek z głębokim otworem pośrodku zatytułowany jest „Życie pozagrobowe”, na dole dodano napis Czarna dziura. Zestawienie klamki i zamka z drzwi autor podpisał „Ona z nim”. Zdjęcie artysty w pracowni otoczone zostało tabliczką ostrzegawczą – Nie dotkać Urządzenie elektryczne. Tytuł pracy to „Ja u siebie”. 

Tematyka części prezentowanych rysunków związana jest z jednym z miejsc zamieszkania Wiktora Gajdy. Miejscowość ta to Stronie Śląskie. Prace pokazują architekturę, piękno przyrody, chmur i... widok z przystanku PKS-u. 


Artysta z wrodzonym sobie poczuciem humoru komentuje również aktualne wydarzenia kulturalno-społeczne. Przykładem może być praca „Dwa Syzyfy na Olimpie”, która jest komentarzem do wypowiedzi Jerzego Andrzejewskiego, na wiadomość, że Czesław Miłosz otrzymał Nagrodę Nobla. Nawiązaniem do tematyki religijnej jest praca zatytułowana „Bracia mniejsi św. Franciszka”. Przedstawia ukrzyżowaną postać Chrystusa otoczoną wysuszonymi żabimi skórami.
  
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 
  
     
  
  
  
  
  

   
 Nota biograficzna:

         


Wiktor Gajda, ur. w 1938 r. w Toruniu. W latach 1956-62 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa w pracowni Artura Nacht-Samborskiego.
Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą.
Pracuje w Warszawie i Stroniu Śląskim.
Dziedziny twórczości to: rzeźba, malarstwo, rysunek.
Prace w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Muzeum sztuki w Łodzi, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Okręgowego w Chełmie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w kolekcjach prywatnych.

 
    
Wystawa czynna do 24 czerwca 2005
 
 
________________________________
Tekst: Magda Bilewicz
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   Galeria prac


Powrót