Wiesław Haładaj - grafika, malarstwo, rysunek
Od 13 lutego 2003 w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi ma miejsce wystawa prac Wiesława Haładaja.

Prace tego artysty burzą spokój odbiorcy, nie ukrywają grozy życia, nie szukają też na nią antidotum. Przeciwnie – odsłaniają ją, traktując jako nieodłączną część ludzkiej kondycji, ten jej aspekt, który bywa uświadamiany i werbalizowany, ale jeszcze częściej pozostaje niewypowiedziany, tkwiący w podświadomości, ubrany w aurę skondensowanego nastroju, niepokoju i napięcia.

Pozaracjonalny, a przy tym podszyty strachem, charakter twórczości Wiesława Haładaja wyraża się też w „barbarzyńskim” eksponowaniu horror vacui. Efektem – zapełnianie płaszczyzny ekspresyjnymi „cięciami”, zagęszczanie faktur, coraz mozolniejsze przedzieranie się strefy światła spod sfery mroku. A dzieje się to wszystko, jak u dawnych rzemieślników, z zachowaniem wysokiej jakości technicznej i biegłości warsztatowej. Ponieważ Haładaj nie schlebia nowoczesnym nurtom, staje się to niejako wyzwaniem dla wielu wykonanych w programowej pospieszności, a przy tym często niedbałości, dzieł sztuki „nowoczesnej”. Wiesław Haładaj skłania się ku rzeczywistości sztuki lat ostatnich tylko o tyle, że i on odrzuca tradycyjne wartości estetyczne i nie poszukuje tradycyjnie pojętego „piękna”. 
 

Wiesław Haładaj przywołuje ukryte wartości w sposób precyzyjny i wyrazisty, a także szczery i daleki od akademickiego odrętwienia. Pozostając, w pewnym sensie, na uboczu, programowo nie poddaje się od lat obowiązującym nurtom i szkołom artystycznym, poświęcając się poszukiwaniom ryzykownym, mniej chętnie akceptowanym, choć nie mniej spektakularnym. 

Tekst zacytowany powyżej jest fragmentem szerszej wypowiedzi na temat twórczości Wiesława Haładaja autorstwa Dariusza Leśnikowskiego. 

       

    
 

 
  Nota biograficzna:

  
 


Wiesław Haładaj
- Urodzony w 1959 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Studia w PWSSP w Łodzi. Dyplom w 1984 roku w pracowni wklęsłodruku. 10 wystaw indywidualnych na terenie kraju, udział w około 50 wystawach zbiorowych m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Frederikshavn, Brukseli, Couvin, Toronto, Nowym Jorku, Rio De Janeiro, Seulu, Kanagawie, Taipei, Filadelfii, Gizie, Warnie, Bitoli, Rochester, Norymberdze, Beckershagen, Grover Beach.

zobacz prezentację artysty w Artinfo.pl

    
 
Wystawa czynna do 9 marca 2003

Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
 Galeria prac


Powrót