III Praskie spotkania z kulturą - kierunek Praga
Spotkania artystyczne na Pradze, od trzech lat organizowane przez władze dzielnicy, nabierają rozpędu i charakteru. W programie tegorocznej edycji III Praskich spotkań z kulturą znalazło się kilkadziesiąt wystaw, imprez, koncertów, spotkań i warsztatów artystycznych. Ulica Ząbkowska, jedna z najsłynniejszych praskich ulic, zamknięta w niedzielne popołudnie i wieczór dla ruchu samochodowego stała się barwnym deptakiem, multi galerią, sceną teatralną i koncertową. Punktualnie o 12.00 w południe salwa z armatek Bractwa Kurkowego dała początek imprezie. Otwarcie uświetnił koncert "charakternej" piosenki warszawskiej w wykonaniu zespołu "Różyc Orkiestra".

Aż do późnych godzin wieczornych /oficjalne zamknięcie pikniku nastąpiło o 22.00/ na scenie usytuowanej na skrzyżowaniu Ząbkowskiej z Brzeską /kultowa ulica Pragi/ trwały koncerty. Jako ostatni, ale bardzo oczekiwany, wystąpił Grzegorz Turnau. O tym, że Praga zmienia swe oblicze w błyskawicznym tempie nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Konsekwentnie realizowany plan rewitalizacji starej tkanki urbanistycznej, zachowanie przy odnawianiu budynków detali i ozdób, a nawet uchronienie zabytkowego bruku /tak, tak - to już też zabytek/ daje nadzwyczajny efekt. Dość powiedzieć, że ulica Ząbkowska na odcinku od Targowej do Brzeskiej, z jej pedantycznie odrestaurowanymi fasadami wygląda lepiej niż chluba stolicy - Nowy Świat. Oczywiście, jest to niewielki fragment Starej Pragi i doprowadzenie reszty dzielnicy do stanu w jakim jest odnowiony fragment ulicy Ząbkowskiej wymaga ogromnych pieniędzy, czasu i pracy.

Pragę "odkryli" pod koniec lat 90-tych artyści. Autentyzm tej części dawnej Warszawy, zero blichtru i lipy, swojskie, ludzkie klimaty i co bardzo ważne, względnie tanie, duże pracownie ściągnęły na Pragę artystów. Wiele praskich adresów jest dziś dobrze znanych na kulturalnej mapie Polski i reszty świata. XIX-wieczne fabryczki i składy, magazyny, spichlerze a nawet fabryki wódek, marmelady i tenisówek zamienione dziś zostały w tętniące życiem centra kultury i sztuki. Na Pradze powstaje, bez deweloperów i programów rządowych ale z przychylnością władz samorządowych, artystyczna dzielnica. Nowy Jork ma East Village - "zajęty" przez artystów na początku lat 90-tych. Krakowski Kazimierz w ciągu ostatnich pięciu lat zamienił się w centrum młodej sztuki i życia towarzyskiego. "Stara Praga" to już niebawem będzie tylko synonim nostalgicznej, zapomnianej, przedwojennej dzielnicy Warszawy. Skansenowy, przez 50 lat powojennych, charakter dzielnicy pozwolił zachować jej indywidualne, silnie oblicze, tak bardzo kontrastujące z bylejakością powojennej architektury. Mimo zaniedbań, fatalnego często stanu technicznego budynków, jest to największy kapitał Pragi.

Artystyczny praski piknik w tegorocznym wydaniu był masową imprezą przyciągającą dzieci i młodzież. Setki dzieci próbowało swych sił w malowaniu, pracach rzeźbiarskich i tkackich, brało udział w warsztatach, zabawach i spektaklach teatralnych. Wciąganie najmłodszego pokolenia poprzez zabawę do aktywnego udziału w sztuce to działanie, które powinno mieć miejsce nie tylko od święta. 

 

 

 

 

Otwarta galeria artystyczna, z rzeźbami na środku ulicy, sztalugami na chodnikach i ekspozycją obrazów na parkanach dla wielu uczestników pikniku była być może jedną z nielicznych okazji do bezpośredniego kontaktu ze sztuką. Może w przyszłości łatwiej, bez skrępowania, przyjdzie im przekroczyć progi galerii? Zachętą do kontaktu z twórcami była też "akcja bezpośrednia" artystów współpracujących z osadzoną na Pradze fundacją Artbarbakan w składzie: Barbara Popielarczyk-Daszewska i Dominika Daszewska, Paweł Cabanowski, Marcin Cabak, Dorota i Leszek Gęsiorscy, Marek Grabowski, Henryk Herec, Stefan Sławiński, Anna Wachaczyk a także prezesi fundacji, artyści; Miron /Mirosław E. Długosz/ i Jerzy Lassota.


W czasie pikniku przywdziali t-shirty z napisem "Porozmawiaj z artystą". Równie otwarci i chętni do rozmowy byli artyści związani z Pragą "od zawsze": Michał Płoski, Jeremi Kupczyński, Ewa Morka, Patrycja Smirnoff, Edward Kawecki, Piotr Antonów, Waldemar Mazurek, Aleksander Iwaszkiewicz, Jacek Piekarzewski, Andrzej Łojko, Jacek Sielski, Michał Browarski. Wśród wystawiających swe prace byli także warszawscy artyści korzystający z okazji do zaprezentowania swych dzieł, m in. Marcin Hugo Bader.

Wśród uczestników pikniku nasz fotoreporter odnalazł pana Pawła Elszteina, dziennikarza, autora kilkudziesięciu książek poświęconych lotnictwu i kosmonautyce. Od przejścia na emeryturę w 1983 cały swój wolny czas poświęcił na dokumentowanie tego, co zostało z Pragi jego młodości. Zrobił do dziś kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, jest też autorem wspaniałej monografii "Moja Praga".

 

 III Praskie spotkania z kulturą swym programem i autentycznym duchem wielkiej, wspólnej zabawy wykroczyły w tym roku poza ramy dzielnicowej, osiedlowej imprezy. Wrześniowe praskie spotkania mają szansę stać się w najbliższej przyszłości jednym z ważniejszych warszawskich wydarzeń kulturalnych.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
_______________________________________
 

III Praskie spotkania z kulturą - kierunek Praga


Ulica Ząbkowska zaprasza mieszkańców stolicy - 10 września 2006


Dzielnica Praga Północ zaprasza na wyjątkową imprezę – Piknik Artystyczny „III Praskie spotkania z kulturą - kierunek Praga”, który odbędzie się w dniu 10 września 2006 roku (niedziela) w godz. 12.00 – 22.00 na ulicy Ząbkowskiej.

Tegoroczny piknik pod hasłem „Kierunek – Praga” jest cyklicznym wydarzeniem artystycznym, którego celem jest wpłynięcie na zmianę stereotypowego widzenia praskiej części stolicy, pokazanie nowego oblicza Starej Pragi jako miejsca przyjaznego artystom, źródła inspiracji dla ich twórczości. Program imprezy ilustruje w płaszczyźnie kulturalnej i społecznej ideę rewitalizacji, jaka odbywa się na Pradze.

Na ulicy Ząbkowskiej zaprezentują swe prace prascy artyści z Fundacji Artbarbakan, odbędą się happeningi artystyczne „Pogadaj z artystą” oraz „Malujemy panoramę Pragi”. Przygotowano warsztaty: teatralne, plastyczne, ceramiczne i fotograficzne (fotografia otworkowa) oraz liczne akcje artystyczne. Czynne będą praskie pracownie i galerie – Luksfera, Melon, Nizio i Praska; przedstawienie uliczne pokaże krakowski teatr KTO, zaś międzynarodowy zespół artystów ulicznych Buskerbus stworzy oryginalny klimat uliczno-podwórkowej zabawy. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnią występy Różyc Orchestra, będą praskie i warszawskie piosenki z możliwością potańcówki na deskach. Całodniową imprezę zakończy nastrojowo Grzegorz Turnau.


PROGRAM:

KONCERTY NA ESTRADZIE
godz. 12.00: Różyc Orkiestra
godz. 13.30: Zespół Nic Wielkiego
godz. 15.00: Warszawski Chór Międzyuczelniany
godz. 16.30: Paula Kinaszewska
godz. 18.00: Hania Rybka
godz. 20.00: Grzegorz Turnau
Prowadzenie Ryszard Makowski


PROJEKTY TEATRALNE
godz. 13.00-19.00: Festiwal BUSKERBUS - międzynarodowy zespół (50 osób) artystów sztuki ulicy;
Teatr KTO i Teatr Wagabunda - projekty Wieża Babel i Karnawał;
Grupa Artystyczna Centrala Rybna.

ARTYŚCI DLA ULICY ZĄBKOWSKIEJ
• Ekspozycja prac malarzy współpracujących z Fundacją Artbarbakan – Barbara Popielarczyk-Daszewska i Dominika Daszewska, Paweł Cabanowski, Marcin Cabak, Dorota i Leszek Gęsiorscy, Marek Grabowski, Henryk Herec, Stefan Sławiński, Anna Wachaczyk
• Prezentacje Pogadaj z artystą
• Happening Malujemy panoramę Pragi Północ
• Akcje uliczne Mój podpis, Mój ślad, Pocztówki praskie
• Instalacja Gosi Hejnat Kwiat dla Ząbkowskiej
• Galeria Plakatu AMS Wszyscy jedziemy na jednym wózku
• Wernisaże uliczne – malarstwo Katarzyny Dworznieckiej, rzeźby Anny Kowal, rzeźby i instalacje Zofii Biziuk-Kubickiej i Jana Kubickiego, pokaz mody Zuzanny Markiewicz
• Happening Małgorzaty Stawińskiej Siedzenie w desenie

DODATKOWE ATRAKCJE 
• Bazar Różyckiego – kuchnia warszawska, potańcówka na deskach, karaoke, wystawa malarstwa
• Wycieczki po Pradze z przewodnikiem - godz. 13, 15, 17, start spod bramy głównej WWW Koneser
• Szycie z ARTSTREET WARSZAWA – patchworkowe obrusy
• Lepienie z Grupą Nowolipie – warsztaty ceramiczne
• Gorąca linia do Galerii Szuflada
• Akademia Pstryk - warsztaty fotografii otworkowej Camera obscura Marty Kotlarskiej 
• Kiermasz ksiązki
• Salwa armatnia Bractwo Kurkowe
• Zabawy edukacyjne – Ruchoma szkoła Stowarzyszenia GPAS
• Konkurs rysunkowy Praga moich marzeń, projekty Muzeum na kółkach i Miasto, które słyszy – świetlica środowiskowa OHP

GALERIE W DZIELNICY PRAGA PÓŁNOC
• Galeria N’69 ul. Tarchomińska 9 – wystawa malarstwa i grafiki Stefana Sławińskiego
• Nizio Gallery ul. Inżynierska 9 – wystawa fotograficzna Tomka Sikory
• Galeria Luksfera ul. Ząbkowska 29/31 (Koneser) - wystawa prac Teresy Michalak
• Galeria fabs ul. Brzeska 5 – wystawa niemieckiego artysty Joachima Seinfelda Beisl-Bałagan
• Pracownie Inżynierska 3 – Studio Fodatex, galeria Melon, Pracownia3, Pracownia Iwaszkiewicz-Piekarzewski
• Prezentacje twórczości artystów praskich - Michał Płoski, Jeremi Kupczyński, Ewa Morka, Patrycja Smirnoff, Edward Kawecki, Piotr Antonów, Waldemar Mazurek, Aleksander Iwaszkiewicz, Jacek Piekarzewski, Andrzej Łojko, Jacek Sielski, Michał Browarski, 
• Teatr Akademia ul. 11 Listopada 22 - wystawa Za kulisami Teatru Academia
• Galeria sztuki Współczesnej ul. Okrzei 35
• Galeria-sklep Szuflada ul. Kawęczyńska 4
• Galeria Peron ul. Białostocka 4


Galeria Peron ul. Białostocka 4 ( nowa galeria )
Łysy Pingwin ul. Ząbkowska 11 – kawiarnia festiwalowa Buskerbus

ATELIER RZEŹBY
GALERIA fabs
Ul. Brzeska 5 tel. 0-505-121-417
Stowarzyszenie artystów fabs (fakt-abstrakcja) prezentuje twórczość artystów i ugrupowań z obszaru sztuki współczesnej; jego członkowie poszukują nowych środków wyrazu w sztuce i nowych możliwości twórczych w człowieku. Od roku organizują wystawy i spotkania (także literackie i poetyckie) w nowej galerii przy ul. Brzeskiej 5 – otwarcie galerii było wydarzeniem znaczącym dla neutralizacji negatywnego postrzegania oblicza tej ulicy.

GALERIA PERON
ul. Białostocka 4
Nowa placówka kulturalna na Pradze powstała w sierpniu bieżącego roku; współpracuje z Polską Galerią Artystyczną Znad Willi, prezentując malarstwo artystów wileńskich; organizuje także wieczory poetyckie i muzyczne w cyklu Spotkanie ze wschodem.

GALERIA N’69 
Ul. Tarchomińska 9
Otwarta równo rok temu, podczas II pikniku artystycznego na Ząbkowskiej galeria prowadzona przez Fundację Artbarbakan Warszawa. Współpracuje głównie z artystami praskim, silnie związana z Pragą poprzez udział w wielu lokalnych przedsięwzięciach z zakresu edukacji kulturalnej – Przystanek Praga, Artyści z Pragi-dla Pragi. Aktualnie prezentuje twórczość Stefana Stawińskiego.

GALERIA SZUFLADA
Ul. Kawęczyńska 4
Działa na Pradze od 20 lat unikatowa pracownia-galeria-sklep państwa Zawadzkich. Urokliwe miejsce, 
wypełnione niepowtarzalnymi drobiazgami – dziełkami sztuki użytkowej. Miejsce spotkań miłośników 
magicznych klimatów Starej Pragi, jedyna w swoim rodzaju instytucja kulturalno - artystyczna na 
warszawskich Szmulkach.

______________________________

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Praskich Spotkań z Kulturą z lat ubiegłych:
 

Festyn sztuki na Pradze - miejsce: ulica Ząbkowska

12 września 2004

 
Artinformacje

W niedzielę 12 września w ramach Dni Pragi odbyły się imprezy plenerowe, wystawy i pokazy w centralnej przestrzeni historycznej dzielnicy Warszawy. Wyłączono z ruchu ulicę Ząbkowską, zamieniając ją w barwny, artystyczny pasaż...

zobacz więcej

II Praskie Spotkania z Kulturą na Ząbkowskiej

11 września 2005

 
Artinformacje

11 września, punktualnie o 12.00 zagrała orkiestra dęta. Podium przy skrzyżowaniu Ząbkowskiej z Targową zajęły trąby, puzony i tuby. Na przeciwległym skrzyżowaniu Ząbkowskiej z Brzeską kończono montaż instalacji ogromnej sceny. Tak rozpoczęły się II Praskie Spotkania z Kulturą...

zobacz więcej

________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   Galeria prac


Powrót