Ząbkowska 9, odlatujemy! - Projekt artystyczny

08 września - 30 maja 2019


Cała ze srebra, futurystyczna fasada kamienicy od kilku dni przyciąga mieszkańców całej Warszawy. Oryginalna instalacja artystyczna p.n. ''Ząbkowska 9, odlatujemy!’’ została zaprojektowana z myślą o mieszkańcach Pragi-Północ przez artystę Piotra Janowskiego.


Projekt wzbudził liczne kontrowersje, jest nieustannie fotografowany i komentowany w mediach społecznościowych. Na czym polega? Janowski całkowicie pokrył folią aluminiową ściany kamienicy z 1870 r. Jak mówi artysta, jego celem było zwrócenie uwagi nie tylko na architekturę, ale i na szeroko pojęte aspekty społeczne. Wiele zaskakujących historii wydarzyło się już podczas przygotowania i budowy projektu. A to dopiero początek.


Wierzę, że kamienica stanie się symbolicznym mostem między pełną marzeń przedwojenną przeszłością, dramatycznymi latami w czasie okupacji oraz nieuniknionymi zmianami, jakie zachodzą obecnie w tej fascynującej części Warszawy. 

Piotr Janowski 


Artysta uważa, że czas tak szybko następujących zmian jest idealny, by odrodzić piękno jednej z opuszczonych kamienic. Aluminiowa fasada paradoksalnie odkrywa architektoniczne piękno i proporcje budynku, a delikatny materiał otula pełne blizn odrapane ceglane ściany. Co więcej, aluminium symbolizuje zmiany i rozwój, a także świetlaną przyszłość. Czy taka będzie?


Projekt jest niezwykłym doświadczeniem również wizualnym. Aluminiowy relief fasady budynku bez względu na porę dnia i roku misternie odbija zmieniające się światło otoczenia i sylwetki przechodzących obok ludzi. Ważnym aspektem jest tu również przenikanie się przestrzeni prywatnej i publicznej. Instalacja z pewnością pozostanie w świadomości mieszkańców na dłużej. Oficjalna prezentacja dzieła artysty odbędzie się 8 września o godz. 14.00 w trakcie Święta Ulicy Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze.
 

 


Galeria prac


Powrót