II Ogólnopolski Konkurs Obrazy Muzyką Malowane 2009

Organizatorem konkursu jest Fundacja Kultury im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, która działa od 2004 roku. Wystawa pokonkursowa odbywa się w Pałacu Sztuki w Krakowie. Adresowany jest do artystów plastyków, członków związków twórczych oraz studentów roku dyplomowego wyższych uczelni plastycznych. Konkurs jest przeglądem aktualnych tendencji i dokonań polskich artystów plastyków, dla których muzyka jest inspiracją.

II Ogólnopolski Konkurs „Obrazy Muzyką Malowane” 2009.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Kultury im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, która działa od 2004 roku. Wystawa pokonkursowa odbywa się w Pałacu Sztuki w Krakowie. Adresowany jest do artystów plastyków, członków związków twórczych oraz studentów roku dyplomowego wyższych uczelni plastycznych.
Konkurs jest przeglądem aktualnych tendencji i dokonań polskich artystów plastyków, dla których muzyka jest inspiracją.

Patronat medialny: Artinfo.pl - Portal Rynku Sztuki; Związek Polskich Artystów Plastyków - Okręg Krakowski

laureatka.jpg
Kinga Cichowska
laureatka konkursu Obrazy Muzyką Malowane 2008
REGULAMIN KONKURSU

Organizator:
Fundacja Kultury im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie

Cel:
Przegląd aktualnych tendencji i dokonań polskich artystów plastyków.
W ramach V Festiwalu OGRODY MUZYKĄ MALOWANE ogłaszamy II Ogólnopolski Konkurs Malarski „Obrazy Muzyką Malowane "– Pamiętajcie o ogrodach, którego celem jest zwrócenie uwagi środowiska artystów malarzy na problemy aglomeracji miejskich, na dbałość o otaczającą nas przestrzeń – parki i tereny zielone, ogrody, które nie bez przyczyny nazywa się „zielonymi płucami miasta”. Konkurs stanie się doskonałą okazją, by przyjrzeć się problematyce ochrony przyrody zwrócić uwagę na możliwości działań proekologicznych chroniących tereny zielone przed degradacją.

WARUNKI UDZIAŁU:
1. W konkursie „Obrazy muzyką malowane” mogą wziąć udział wyłącznie profesjonalni artyści plastycy - absolwenci wyższych uczelni plastycznych, członkowie związków twórczych oraz studenci V roku wyższych uczelni artystycznych zamieszkali na terenie
Polski.
2. Każdy z artystów może zgłosić do konkursu do trzech prac malarskich swojego autorstwa na płótnie lub papierze, powstałych w latach 2007-2009, które nie były do tej pory nagradzane, które są jego własnością i do których żadnych roszczeń nie mogą mieć osoby trzecie.
3. Dłuższy bok pracy nie może przekraczać 150 cm, a krótszy bok nie może być mniejszy niż 50 cm.
4. Każda z prac zgłoszonych do konkursu musi być sygnowana i datowana.
5. Prace zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej wykonane na papierze należy oprawiać do formatu 100 x 70.
Nie przyjmujemy prac oprawionych w ramki z szybą lub pleksy.
6. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo niedopuszczenia do konkursu prac uniemożliwiających ich ekspozycję z przyczyn technicznych.
7. W przypadku dzieł wieloczłonowych każda część będzie traktowana jako oddzielna praca.

NAGRODY:
1. Organizatorzy powołają profesjonalne jury.
2. Jury przyzna trzy nagrody regulaminowe oraz wyróżnienia. Wysokość nagród będzie uzależniona od środków finansowych, o które zabiegają organizatorzy. Nagrodzone prace regulaminowe przechodzą na własność organizatora - Fundacji Kultury im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, wzbogacając jej kolekcję. W przypadku przyznania Nagrody za zestaw prac organizator zdecyduje o wyborze jednej z prezentowanych prac laureata jako daru.
3. Decyzje jury są ostateczne i niepodważalne.
4. Nagrody przyznawane są za dzieło pojedyncze lub zestaw prezentowanych prac.
5. Jury zastrzega sobie prawo wyeliminowania z konkursu prac obrażających uczucia religijne, obyczajowe i narodowe.

POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Kwalifikacja prac na wystawę pokonkursową, której dokona jury powołane przez organizatorów, odbędzie się na podstawie materiałów fotograficznych (fotografie min.10x15 lub reprodukcje na CD min.300 dpi przy dłuższym wymiarze min.10 cm) wraz z czytelnie wypełnioną kartą zgłoszenia, nadesłanych do 1 lipca 2009 roku na adres:
Fundacja Kultury im. I. J. Paderewskiego Plac Szczepański 8/205 31-011 Kraków

Karta zgłoszenia>>

2. Do zgłoszenia należy dołączyć kserokopię dowodu wpłaty 50 zł na konto, jako udział w kosztach organizacyjnych konkursu.
W przypadku niezakwalifikowania prac na wystawę kwota nie podlega zwrotowi.
Wpłat należy dokonywać na podane niżej konto:
Bank Zachodni WBK SA Oddział w Krakowie
nr konta: 93 1090 1665 0000 0001 0258 7195
3. Nadesłana dokumentacja pozostanie w archiwum Fundacji.
4. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikowania nadesłanych prac w mass mediach, serwisach internetowych oraz wykonywania dokumentacji w formie biuletynów, katalogów, filmów w celach promocyjnych imprezy, bez uiszczania honorarium autorskiego.
5. Autorzy prac zgłoszonych do konkursu zostaną powiadomieni o decyzji jury.
6. Otwarcie wystawy połączone z wręczeniem nagród odbędzie w Pałacu Sztuki na przełomie listopada i grudnia 2009 roku. O dokładnym terminie wernisażu artyści zostaną poinformowani w specjalnych zaproszeniach.
7. Koszty dostarczenia i odsyłania prac oraz ich ewentualnego ubezpieczenia na czas transportu ponoszą autorzy. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe w czasie transportu.
8. Przewiduje się druk katalogu z reprodukcjami prac zakwalifikowanych na wystawę. Każdy uczestnik wystawy otrzyma jeden bezpłatny egzemplarz.
9. Organizatorzy planują eksponowanie prac w innych galeriach. O terminie odbioru prac autorzy zostaną poinformowani w terminie późniejszym.
10. Podpisanie karty zgłoszenia jest równoznaczne z przyjęciem warunków regulaminu.

TERMINY
marzec 2009 - ogłoszenie konkursu, rozesłanie regulaminów i kart zgłoszenia
1 lipca 2009 - nadsyłanie kart zgłoszenia wraz z dokumentacją prac
lipiec 2009 – posiedzenie Jury, I etap, dopuszczenie prac do wystawy pokonkursowej
26 -30 października 2009 – dostarczanie prac zakwalifikowanych na adres Fundacji
listopad 2009 - posiedzenie Jury, II etap, przyznanie nagród i wyróżnień
listopad/grudzień 2008- otwarcie wystawy połączone z wręczeniem nagród Pałac Sztuki w Krakowie
styczeń 2010 - prezentacja prac w Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach
2010 - zwrot prac uczestnikom konkursu

Dodatkowe informacje oraz karta zgłoszenia na naszych stronach:
www.paderewski.krakow.pl
tel. 012 426 80 05 / 06
Kurator konkursu: Barbara Lis kom. 0 784 555 397, e-mail: barbaralis@wp.pl

II Ogólnopolski konkurs "Obrazy Muzyka malowane" - Pamiętajcie o ogrodach zorganizowany przez Fundację Kultury im.I.J.Paderewskiego w Krakowie tym razem zagościł w "ogrodach" artystów. Konkurs stał się doskonałą okazją, by przyjrzeć się problematyce ochrony przyrody.

Jury I etapu konkursu w składzie: dr hab.Łukasz Konieczko - prorektor ASP w Krakowie, prof. Stanisław Tabisz - Prezes ZPAP Okręgu Krakowskiego oraz kurator konkursu Barbara Lis - artysta plastyk do udziału w wystawie pokonkursowej dopuściło 71 prac 51 artystów. Dzieła powstały w latach 2007-2009, dlatego konkurs jest przeglądem aktualnych tendencji i dokonań artystów malarzy działających na terenie naszego kraju.

Jury II etapu w składzie: przewodniczący Rektor ASP w Krakowie - prof. Adam Wsiołkowski, red. naczelna czasopisma Sztuka.Pl - Joanna Rapicka oraz artysta plastyk - Ryszard Kalamarz przyznało następujące nagrody:

Nagroda Główna oraz wyróżnienie miesięcznika Sztuka.Pl - Anda Kobińska za obraz "Primavera"
II Nagroda - Dariusz Słota za zestaw prac " Paprocie", "Szuwary"
III Nagroda - Iwa Kruczkowska-Król za obraz "Muzyka natury 1"
Nagroda Prezesa Fundacji Kultury im.I.J.Paderewskiego - Jurek Lis za obraz "Rezerwat VI"
Medal Rektora ASP w Krakowie - Grażyna Margiel za obraz "Pamiętajmy o ... "
"Złota Rama" ZPAP Okręgu Krakowskiego - Michał Kotula za obraz "Wieża ciśnień"

Wyróżnienia honorowe otrzymali:
Aleksandra Tarkowska za obraz "Wiosna na Narbutta"
Jerzy Dmitruk za obraz "Kompozycja".

Znaczenie słowa "ogród" w wielu językach wskazuje na odgrodzenie - oddzielenie od czegoś. Ogrody, zarówno te obecne w licznych przedstawieniach malarskich, jak i te rzeczywiste, to swoiste mikrokosmosy, często tworzone według zasad geometrii. Powstały przed wiekami, aby dać człowiekowi pożywienie i chwilę wytchnienia wśród zieleni. Obecnie, zwłaszcza w miejskich ogrodach dominuje ta druga funkcja. Zapracowani, pochłonięci codziennością przemykamy przez parki nie zwracając uwagi na ich kompozycję.Zapominamy, że przyroda ma wyjątkowe działanie terapeutyczne, zapewnia intymność i swobodę, daje poczucie wolności i niezależności. Ogrody zapraszają nas do medytacji, oczyszczają umysł, wnoszą poczucie wewnętrznej harmonii. Atmosfera sprzyja uspokojeniu ducha oraz lepszemu poznaniu samego siebie. Ogrody pozwalają cieszyć się pięknem roślin, harmonią i bogactwem kolorów, zapachów i odgłosów.

Ogrody uczestników naszego konkursu zapraszają na wyjątkowe koncerty, przestrzegając jedncześnie przed degradacją śodowiska naturalnego. /kurator konkursu Barbara Lis/

Powrót