Twórca interdyscyplinarny i teoretyk sztuki. Malarz, scenograf, kompozytor, dramatopisarz i reżyser był autorem i propagatorem nowego pojęcia w sztuce -„metaweryzmu”.
Urodzony w Katowicach, Szmitke rozpoczął edukację artystyczną pod kierunkiem Henryka Wańka, studiujował malarstwo w Krakowskiej Akademii Sztuk Pieknych w prac. Prof. Jerzego Nowosielskiego (dyplom w 1980 r. pod kier. Prof. Andrzeja Strumiłły) We Francji odbył kursy kompozytorskie pod kier. Jean-Claude Ferryego, studiował reżyserię teatralną i prowadził kursy przygotowawcze do Academie des Arts Decoratifs w Strasbourgu. W latach 1986-8 piastował funkcję dyrektora artystycznego Muzeum Surrealizmu w Melun.
Artysta opracował taką metodę obejścia przymusu jednorodności w sposobie obrazowania świata, by wielowątkowość jego pracy wyznaczała konsekwentną metodę. Przeskakując tym sposobem całą dekadę, wpisał się w polimorficzny nurt sztuki końca lat 90-tych. Piotr Szmitke tworzył wirtualne osobowości twórcze, w które kolejno się wcielał. Wyznaczając każdej z osobna życiorys oraz tło społeczno- kulturowe, pracował konsekwentnie w myśl założenia, że przedmiot to sposób jego postrzegania. W 1999r. Metaweryzm trafił do programu filozofii i historii sztuki Uniwersytetu Śląskiego.
Podczas swojego życia zrealizował szereg słuchowisk, performansów, realizacji wideo i wystaw, m.in. w Berlinie, Katowicach, Koszycach, Krakowie, Paryżu, Strasburgu, Warszawie i Wrocławiu. W 2005 roku Opera Śląska w Bytomiu wystawiła jego autorską operę Muzeum Histeryczne Mme Eurozy. W 2007 roku ukończył pracę nad monumentalnym malowidłem na żelaznej kurtynie Teatru Śląskiego w Katowicach. W 2009 roku zaś wyreżyserował autorski film średniometrażowy Zbrodnia Ikara. Od roku 2009 był wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego na kierunku historia sztuki. W 2011 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużonego dla Kultury Polskiej. Piotr Szmitke zmarł w 2013 roku w Krakowie po ciężkiej chorobie.