Wróć do artystów
SM

SULKOWSKI Mirosław

Dodaj do listy życzeń
(0)
Mirek Sulkowski rozpoczął swoją karierę artystyczną na Antypodach, gdzie ćwiczył swój warsztat rzeźbiąc m.in. popiersia nowozelandzkich polityków. Sięgał po różne materiały - pracował w kamieniu, stali i drewnie. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach 
w Sydney, Perth i Auckland. Stworzył liczne popiersia współczesnych polityków nowozelandzkich. Przedstawienia historycznych postaci nowozelandzkich, które wyszły z pod jego dłuta trafiły do muzeów.
 
Po powrocie do Polski w 1990 roku na parę lat porzucił swoją działalność artystyczną, aby zostać przedstawicielem znanej niemieckiej firmy Brita. Osiągnął sukces zawodowy, będąc jednak artystą z „krwi i kości” porzucił intratny biznes i całkowicie oddał się swojej rzeźbiarskiej pasji. 
 
Współczesne prace Mirka to między innymi rzeźba ogrodowa, wpisująca się w tradycję oswajania ludzkiego otoczenia, rzeźba czerpiąca natchnienie z duchowości starożytnych lapidariów i japońskich ogrodów wyrosłych z filozofii Zen. Rzeźba w ogrodzie ma tu walor nie tylko dekoracyjny; co kontemplacyjny - zatrzymujący myśl, pozwalający na wyciszenie. Zatem nie krasnale i muchomorki, które zaludniają pobocza dróg wiodących przez Polskę, ale syntetyczne , czyste formy i szlachetność kamienia stanowią przestrzeń artystyczną, w której Mirek perfekcyjnie się porusza. 


Wystawy relacjonowane w portalu Artinfo:

2003.05.17 - Wystawa w Galerii IBIS, Warszawa