Maria Wąsowicz–Sopoćko urodziła się w Warszawie 1 października 1896 r. Matką artystki była Aniela z Wespańskich, ojcem - Rafał Wąsowicz, artysta malarz, potomek znakomitego rodu Duninów herbu Łabędź. Ród ten posiadał liczne dwory na ziemi opoczyńskiej.
Zamożni rodzice Marii Wąsowicz w swojej warszawskiej kamienicy prowadzili bogate życie artystyczne. Była tam pracownia malarska ojca, a później i samej artystki. W 1925 roku wstąpiła do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała malarstwo, później grafikę. Był to tez czas wojaży artystycznych po ówczesnej Europie. W roku 1933 uzyskała dyplom za cykl drzeworytów przedstawiających port w Antwerpii. W swoim zawodowym życiu była nauczycielką rysunku, projektantką kostiumów, dekoracji i lalek dla szkolnego teatru. Oprócz pracy zawodowej artystka wystawiała swoje prace w galeriach. Najczęściej były to drzeworyty i akwarele. Wojna pozbawiła ją majątku osobistego, przyniosła śmierć ukochanych osób: ojca i nastoletniego syna. Wówczas straciła też swoje prace artystyczne.
W powojennej Polsce artystka malowała akwarele dokumentujące etnograficzne portrety typów ludowych z różnych regionów kraju, m.in. z opoczyńskiego, łowickiego czy kurpiowskiego. Prace te były wystawiane w wielu miastach Polski. Zmarła 27 lipca 1987 roku w Warszawie.
akwarela, papier, 32 x 22,5 cm w świetle passe-partout, sygn. l.d.: M Wąsowicz-Sopoćko
* droit de suite
akwaforta/papier, 13 x 11,5 cm
sygnowany ołówkiem l.d.: 'M. Wąsowiczowa' oraz datowany p.d.: '1952.'
akwaforta/papier, 12,5 x 9 cm
sygnowany ołówkiem l.d.: 'Marja Wąsowiczowa' oraz datowany p.d.: '1952 r.'
akwarela, papier,
34,5 x 24, 5 cm (w świetle passe - partout);
Sygn. p.d.: M Wąsowicz/ ... oraz opisany na odwrociu
akwarela, papier,
37,5 x 27 cm (w świetle passe - partout);
sygn. i dat. dół: M Wąsowicz Sopoćko/ 1959., p.d. Podhale Jurgów (Spisz Orawa) oraz opisany na odwrociu
akwarela na kartonie, 36 x 27 cm
sygn. l.d.: \"M. Wąsowicz Sopoćko 1957\"