Wróć do artystów
KOŁACZ Jerzy

KOŁACZ Jerzy

(1938 Czeladź - 2009 Toronto)
Dodaj do listy życzeń
(0)

Malarz, rysownik, ilustrator. Syn Edwarda Kołacza rzeźbiarza ludowego. W latach 1956 - 1958 studiował w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Uzyskał dyplom magisterski w pracowni plakatu pod kierownictwem Henryka Tomaszewskiego oraz dyplom malarstwa pod kierownictwem Wojciecha Fangora w 1962 roku.

W Kanadzie osiadł w 1978 r., będąc już dojrzałym twórcą ze znacznymi osiągnięciami zawodowymi i artystycznymi. Swoje prace, obok Polski, wystawiał w wielu krajach: w Niemczech, Austrii, Czechach, na Węgrzech, w Holandii, Anglii, Danii, Belgii, Szwecji, USA, Kanadzie i Indiach, już od 1963 r. począwszy.

Communication World zaliczył go w poczet dziesięciu najlepszych ilustratorów świata.

Kołacz był laureatem wielu nagród za prace malarskie i graficzne, wśród nich srebrnych i złotych medali, dyplomu zasługi Torontońskiego Klubu Kierowników Artystycznych (1981 - 1991), nagrody Communication Arts w 1979 r.

Jego prace publikowane były m. in. w takich periodykach, jak: Avenue, Businessweek, Boston Globe, Canadian Business, Ca M'Interesse Chatelaine, City, City Woman, Commentator, Enroute, Executive, Esquire, Financial Post, Financial Times, Globe&Mail, Homemakers, Internatinale Wildlife, Quest Report on Business, Rolling Stone, Saturday Night, The Progressive, Toronto, Toronto Life, Toronto Star, World Magazine.

Jego sztuka była przedmiotem omówień w czasopismach fachowych: American Illustration i Communication Business w USA, w Graphis w Szwajcarii, Idea Magazine w Japonii, oraz Projekt w Polsce.
Miał wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw tak w Europie jak i w Ameryce, a jego prace znajdują się również w zbiorach prywatnych, oraz w zbiorach poważnych instytucji kanadyjskich.

Jerzy Kołacz był nie tylko praktykującym grafikiem i malarzem, ale i wykładowcą Ontaryjskiego College of Art.

KOŁACZ Jerzy nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących