Wróć do artystów
GERLACH Eugeniusz

GERLACH Eugeniusz

(ur. 1941, Bieniawa k. Tarnopola)
Dodaj do listy życzeń
(16)

W latach 1955-1960 uczęszczał do PLSP we Wrocławiu. W latach 1960-1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Malarstwo sztalugowe i architektoniczne studiował w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego, natomiast grafikę warsztatową u prof. Mieczysława Wejmana. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Promotorami jego pracy dyplomowej byli m.in. W.Taranczewski, Cz.Rzepiński, J.Stern i H.Rudzka-Cybisowa. Mieszka i pracuje w Krakowie. W swoim dorobku ma ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w ok. 70 wystawach zbiorowych, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia.
Eugeniusz Gerlach nawiązuje dialog z największymi osiągnięciami sztuki początków XX wieku, testuje możliwości warsztatu. Tematy i motywy pojawiające się wielokrotnie przedstawiane są w rozmaitych konfiguracjach kompozycyjnych i kolorystycznych, by w kolejnych odsłonach ukazywać bogactwo form i precyzję operowania środkami malarskimi. Jego obrazy najczęściej wybiegają w kierunku abstrakcji, ale zatrzymują się na jej progu. Tutaj eksperymenty kompozycyjne ujęte zostają w szlachetną i harmonijną strukturę. To rytm linii i sprzymierzony z nim dialog barw sprawiają, że wrażenie chaosu ustępuje miejsca ładowi.
Trzykrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach i w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Niemczech, Szwecji, Austrii, RPA).

GERLACH Eugeniusz nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących