Wróć do artystów
BB

BISKUPSKA Bożenna

(ur. 1952, Warszawa)
Dodaj do listy życzeń
(6)
Bożenna Biskupska urodziła się w Warszawie w 1952 roku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1970 – 72 i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1972 – 76. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Tadeusza Dominika w 1976 r. Uprawia malarstwo i rzeźbę. Na IV Międzynarodowym Biennale Miniatury Tkackiej, Savaria Museum, Szhombathely, Węgry w 1982 r. zdobyła I nagrodę. W 1984 roku otrzymała dwuletnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki, w 1986 roku Nagrodę I stopnia im. Stanisława Wyspiańskiego – za malarstwo i rzeźbę. Reprezentowała Polskę na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984 r. oraz na XIV Międzynarodowym Biennale Małych Rzeźb w Brązie w Padwie.

Brała udział wielu wystawach krajowych i zagranicznych m.in. we Francji, Włoszech, w USA, na Węgrzech, w Niemczech itd.

Bożenna Biskupska jest rzeźbiarką i malarką. W obu tych dyscyplinach wypowiada się z równą intensywnością. Jej działania artystyczne wyrastają z ducha klasycznej antynomii, w której zmienność i trwanie są kategorią filozoficzną, ideą i formą.Pracuje w różnych materiałach, w ostatnich latach prace realizuje przede wszystkim w betonie. Jej praca twórcza układa się w cykle : Jednonogi, Wytyczanie obrazu. Pierwszy cykl - ekspresyjny jest początkiem ku abstrakcyjnej, symbolicznej formie, którą spotykamy w drugim.

Specyficzny język tworzony przez lata poszukiwań twórczych umożliwił artystce penetrację nowych obszarów, tj. eksperymentalnego teatru, muzyki i nowych mediów.
BISKUPSKA Bożenna nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących