20.07.2020, 101 Projekt, 31 Aukcja Sztuki - zobacz więcej >
lot 60 Henryk Albin Tomaszewski, Kompozycja szklana - zobacz więcej
Wielki mistrz polskiego szkła artystycznego, ale też klasyk polskiej rzeźby, ponieważ kompozycje Tomaszewskiego są doskonałymi rzeźbami. Oferta zasługuje na szczególą uwagę, gdyż wybitna twórczość tego artysty uzyskiwała wysokie ceny nawet w przypadku znacznie mniejszych przedmiotów.
Cena wywoławcza 10 000 zł
23.07.2020, Xanadu, 41 Aukcja Sztuki Młodej - zobacz więcej >
lot 16 Jagoda Zych, Z cyklu Żółć. Rozpad - zobacz więcej
Dobrze jest znalajdować w katalogach młodej sztuki obiecujące talenty. Młoda Jagoda Zych (ur. 1994) od zeszłego roku prezentowana jest na aukcjach tego domu aukcyjnegoo i rozwój jej talentu może nastrajać optymistycznie. Świetne duże płótno z wystudiowaną, hipnotyczną żółcią, jest tego najlepszym przykładem.
Cena wywoławcza 1 000 zł
23.07.2020, Aukcja Sztuki Dawnej (zakończenie aukcji internetowej) - zobacz więcej >
lot 7 Zygmunt Menkes, Autoportret w pracowni z obrazami, ok. 1930-1935 - zobacz więcej
Na rynku pojawiło się dotąd kilka autoportretów tego artysty. Ten z mlodym malarzem w trakcie pracy jest wystawiany po raz pierwszy i należy do najciekawszych i najlepszych artystycznie. Pokazuje w jaki sposób Menkes i jego środowisko zamykali pewną tracycję, otwierając jednocześnie nowe rozdziały w historii sztuki.
Cena wywoławcza 60 000 zł
25.07.2020, Ostoya, 194 Aukcja Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna - zobacz więcej >
lot 48 Jerzy Duda-Gracz, Portret Zofii Poniatowskiej - zobacz więcej
Wyjątkowo ciekawa praca Jerzego Dudy-Gracza w pięknej, autorksiej ramie. Zgodnie z zamysłem twórcy, powstała harmonijna, bardzo efektownie stylizowana artystyczna całość. Obraz ze wszech miar wyjątkowy w dorobku artysty obecnym dotąd na krajowym rynku aukcyjnym.
Cena wywoławcza 90 000 zł
lot 146 Czara włocławska, Bracia Łopieńscy, po 1909 - zobacz więcej
Kolejna wielka ciekawostka w tym katalogu. Wykonana przez słynny zakład kopia najdawniejszego polskiego zabytku rzemiosła artystycznego, a więc datowanego na ponad 1000 lat wstecz. Przedmiot został odnaleziony w trakcie praw polowych pod Włocławkiem i od 110 lat znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Dekoracja figuralna i ornamentalna oraz tematyka biblijna potwierdzają, że w X wieku Polska śmiało wkraczała w sferę kultury chrześcijańskiej. Cena wywoławcza 15 000 zł
15.07.2020, Face to Face Art, Aukcja Nowej Sztuki - zobacz więcej >
lot 16 Stefan Hanćkowiak, Człowiek na koniu - zobacz więcej
Malarstwo Stefana Hanćkowiaka z pewnością zasługuje na miano propozycji osobnej na rynku młodej sztuki. Zwierzęta przywodzące na myśl faunę rodem z dobrej ilustracji zakomponowane w oryginalny, autorski sposób to znak rozpoznawczy artysty. Uwagę zwracają ciekawe, niestandardowe zestawienia kolorów.
Cena wywoławcza 1 000 zł
15.07.2020, Pragaleria, 39. Aukcja Sztuki Młodej - zobacz więcej >
lot 75 Iwona Stachura, Recykling szkicu. Szary 2, 2015 - zobacz więcej
Ciekawy, nowoczesny w stylu obraz artystki godnej bliższego poznania. Talent malarki i konsekwentna droga twórcza sprawiają bardzo korzystne wrażenie. Bliskie abstrakcji motywy architektoniczne umieszczone na jaskrawych tłach to jeden z jej najbardziej znanych cykli malarskcih. Warto docenić dużą wrażliwość kolorystyczną.
Cena wywoławcza 500 zł
16.07.2020, Krakowski Dom Aukcyjny, IV Aukcja Dzieł Sztuki - zobacz więcej >
lot 4 Maurycy Gottlieb, Portret aktora - studium, 1878 - zobacz więcej
Maurycy Gottlieb, który w ostatnim czasie zajął na rynku miejsce odpowiednie do rangi jego dorobku, powraca w postaci doskonałego portretu. To wysokiej klasy płótno, przykład mistrzowskiego portretu psychologicznego. Historycy zwracają uwagę na inspirowane sztuką baroku operowanie światłocieniem.
Estymacja 500 000 - 600 000 zł
16.07.2020, Op-art, sztuka geometryczna - aukcja sztuki współćzesnej (zakończenie aukcji internetowej) - zobacz więcej >
lot 3 Kajetan Sosnowski, Tryptyk polimerowy, PS - 34, PS - 39, PS - 42, 1971 - zobacz więcej
Czołowy przedstawiciel minimalizmu o podbudowie naukowej. Obraz był wystawiany w Turynie, w której Sosnowski brał udział obok Romana Opałki i Jerzego Rosołowicza. Cena wywoławcza 90 000 zł
lot 4 Wojciech Fangor, Symetria 2, 2015 - zobacz więcej
Prawdziwe trzeęsienie ziemi, które zafundowało rynkowi op-artowe malarstwo Fangora, nie powinno przesłonić faktu, że od początku był to artysta wyjątkowo wszechstronny. Wiele jego prac miało chararakter przestrzenny, nawet jeśli operowało jednocześnie wartościami malarskimi, tak jak oferowana rzeźba/instalacja z metalu. Dzieło otrzymało zachęcającą cenę wywoławczą.
Cena wywoławcza 600 000 zł
18.07.2020, Sopocki Dom Aukcyjny, Gdańsk, Aukcja Prac na Papierze - zobacz więcej >
lot 51 Władysław Skoczylas, Chianti - zobacz więcej
Akwarele Władysława Skoczylasa należą do najbardziej efektownych na polskim rynku aukcyjnym. Zarówno widoki polskie, jak i włoskie pejzaże z miasteczkami są wyjątkowo dekoracyjne. Choć Skoczylas największe zasługi położył na polu grafiki, w akwarelach osiągnął wspaniałe efekty artystyczne godne wielkiego malarza.
Cena wywoławcza 36 000 zł
lot 54 Henryk Berlewi, Portret młodej kobiety z perłami, 1931 - zobacz więcej
Nieczęsto można licytować tak atrakcyjne rysunki węglem artystów o największych nazwiskach. Czołowy przedstawiciel polskej awangardy obecny w światowych podręcznikach historii sztuki, po przeprowadzce do Paryża pod koniec lat 20. XX w. tworzył wiele ciekawych portetów pełnych ponadczasowej harmonii, a jednocześnie silnie stylizowanych.
Cena wywoławcza 6 000 zł
lot 62 Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Edmunda Strążyskiego, 1930 - zobacz więcej
Edmund Strążyski i jego żona należeli do najbliższego kręgu przyjaciół Witkacego. Stali się tematem wielu rysunków i wierszyków artysty. Nieco niepokojący portret profesora, oferowany na aukcji, wyróżnia się w bogatej grupie prac z Firmy Portretowej - nietypowe jest zarówno profilowe ujęcie jak i wykorzystane jasne i jaskrawe kolory podstawowe.
Cena wywoławcza 85 000 zł
19.07.2020, Warszawski Dom Aukcyjny, Aukcja Wyprzedażowa - zobacz więcej >
lot 41 Jan Lebenstein, Petite Baba, 1968 - zobacz więcej
Obraz Jana Lebensteina z tak niską ceną wywoławczą to wydarzenie rynkowe samo w sobie. Praca z lat 60. o niecodziennym tytule należy do okresu twórczości, w którym artysta odszedł od słynnego cyklu figur osiowych na rzecz hybrydowych figur zwierzęco-ludzkich z licznymi odniesieniami symbolicznymi.
Cena wywoławcza 10 000 zł