Zaplanuj z Artinfo 23-29 września

Przegląd oferty aukcyjnej


Na początku tygodnia kolekcjonerzy powinni zachować szczególną czujność. Aukcja "Ze Zbiorów Kolekcjonera" w Rempeksie odbędzie się wcześniej niż zazwyczaj, o godzinie 14. O tym, że chodzi nie o byle jakiego zbieracza sztuki świadczy fakt, że licytacja przebiegnie w dwóch turach (druga o godzinie 17) - łącznie wystawionych zostało blisko 500 obiektów. Zwracamy uwagę na pozycję nr 6 w katalogu (Jan Klępiński), a także nr 14 (Bronisław Kierzkowski), bardzo ciekawą ofertę starej fotografii, nr 177 (Leonard Pękalski), nr 328 (Tomasz Karabowicz). 25 września w Desie Unicum  odbędzie się kolejna aukcja Biżuterii Kolekcjonerskiej. Katalog jest starannie uporządkowany i oddaje sprawiedliwość barwom najważniejszych kamieni szlachetnych w biżuterii (szmaragd, szafir, rubin). Jednym z najbardziej efektownych przedmiotów jest pierścionek art deco z szmaragdami i diamentami ułożonymi w bogaty podwójny okrąg. Najważniesjza aukcja tygodnia zostanie przeprowadzona kolejnego dnia, również w Desie i będzie to kolejna aukcja tematyczna, tym razem pod hasłem "Muzy. Artysta - Model - Inspiracja". W katalogu szereg najważniejszych nazwisk (Witkacy, Mojżesz Kisling, Eugeniusz Zak, Jacek Malczewski, Teresa Pągowska, Bolesław Biegas, Magdalena Abakanowicz). Bardzo interesująco wygląda oferta prac Jerzego Nowosielskiego, Kazimierza Mikulskiego, Tymona Niesiołowskiego i Igora Mitoraja, ale i tak oczy wszystkich zwrócone będą w stronę dwóch portretów: olejnego autorstwa Henryka Haydena (lot 5) i rysowanego węglem przez Stanisława Wyspiańskiego (lot 22). Tydzień zakończy się w domu aukcyjnym Panorma na Aukcji kolekcji znanego architekta warszawsko-krakowskiego. W ofercie wyróżnia się orientalny w tematyce obraz Kazimierza Stabrowskiego (licytacja od 180 tys. zł), pejzaż włoski Edwarda Okunia (bardzo dobry) czy kilka ciekawych pejzaży Iwana Trusza. 

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej. 
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.

Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

 

24.09.2019, Rempex, Ze Zbiorów Kolekcjonera - Aukcja Wyprzedażowa -  zobacz więcej >

 

lot 6 Jan Klępiński, Naprawa żagli, 1901  -  zobacz więcej > 

Takie oferty jasno tłumaczą skąd bierze się popularność aukcji wyprzedażowych. Doskonały, bardzo ciekawie zakomponowany obraz, uwodzący kolorami i posiadający datowanie, które również robi wrażenie. Przedwcześnie zmarły Jan Klępiński rzadko gości w katalogach aukcyjnych. Cena wywoławcza 1 000 zł

 

25.09.2019, Desa Unicum, Biżuteria Kolekcjonerska -  zobacz więcej >

 

lot 36 Pierścionek art déco, lata 20.-30. XX w.   -  zobacz więcej > 

Bardzo efektowny przedmiot w cenionej i poszukiwanej stylistyce art deco. Szmaragd to jeden z najwspanialszych kolorystycznych dodatków w biżuterii, ale wrażenie robi tu przede wszystkim bogaty układ diamentów i szmaragdów w zlotej i platynowej oprawie. 

Estymacja 45 000 - 60 000 zł

 

 

 

26.09.2019, Desa Unicum, Muzy. Artysta - Model - Inspiracja -  zobacz więcej

 

lot 5 Henryk Hayden, Portret Aïchy, 1913  -  zobacz więcej > 

Gwiazda katalogu i najważniejsza oferta tego tygodnia. Oczywiście obraz wyróżnia się zdecydowanie wśród prezentowanych w Polsce prac Haydena i należy do najlepszych z nich. Obrazy takie jak ten spotyka się raczej w katalogach zachodnich domów aukcyjnych. Słynna czarnoskóra modelka, muza Montparnasse'u pozowała również Modiglianiemu i Soutine'owi. 

Estymacja 700 000 - 1 000 000 zł

 

 

 

 

lot 12 Jerzy Nowosielski, Oranta (Męczeństwo św. Agaty), 1961  -  zobacz więcej > 

Tematyka sakralna była fundamentalna dla twórczości Nowosielskiego, twórcy m.in. genialnych ikon i malowanych krucyfiksów. Tymczasem na rynku dominowały eleganckie akty i abstrakcje. Oferowany olej z 1961 roku operuje schematem kompozycyjnym ikony, ale odwołuje się do szerokiego kręgu inspiracji.

Estymacja 160 000 - 190 000 zł

 

 

 

 

lot 22 Stanisław Wyspiański, Portret mężczyzny, 1899  -  zobacz więcej > 

Wybitny wizerunek anonimowego mężczyzny powstały podczas jednej z sesji rysunkowych Wyspiańskiego w słynnym Paonie w Krakowie. Rysowany węglem portret słusznie uchodzi za kwintesencję stylu artysty, ikony polskiego modernizmu i prekursowa ekspresjonizmu. Rzadko kiedy estymację rysunku na poziomie ponad 100 tys. zł można uznać za tak niewygórowaną. 

Estymacja 100 000 - 150 000 zł

 

 

 

 

 

29.09.2019, Panorama, Aukcja kolekcji znanego architekta warszawsko-krakowskiego -  zobacz więcej

 

lot 115 Edwad Okuń, Pejzaż włoski, 1937 -  zobacz więcej > 

Bardzo dobry pejzaż Okunia, zaświadczający o głębokim związku malarza z przyrodą i pięknymi widokami z Półwyspu Apenińsiiego, gdzie artysta przebywał przez 20 lat. Charakterystyczne motywy malarza rozpoznać można w wysoce dekoracyjnej kolorystyce, w tym szczególnie bogatej gamie fioletów nieba i gór. 

Cena wywoławcza 32 000 zł

 

lot 122 Iwan Trusz, Pejzaż  -  zobacz więcej > 

Interesujący, nastrojowy pejzaż ukraińskiego malarza, bardzo popularnego na polskim rynku, ucznia Wyczółkowskiego i Stanisławskiego. W oferowanej pracy widać wpływ przede wszystkim drugiego z mistrzów, tyle, że pod pędzlem Trusza pejzaż jest traktowany bardziej realistycznie i kontemplacyjnie.

Cena wywoławcza 12 000 zł