Zaplanuj z Artinfo 19-25 sierpnia

Przegląd oferty aukcyjnej


Jeszcze w sierpniu, na tydzień przed zakończeniem wakacji, Sopot daje znak do rozpoczęcia kluczowej części aukcyjnego roku, a więc jesieni, po której nastąpi grudniowa kulminacja. 24 sierpnia w sopockiej siedzibie domu aukcyjnego odbędą się jedna po drugiej dwie ważne aukcje. Najpierw, o godzinie 17 Aukcja Dzieł Sztuki z ofertą malarstwa dawnego, a następnie kolejna edycja wyczekiwanej Aukcji Sztuki XXI wieku. W części ze sztuką dawną interesujące jest otwarcie katalogu, gdy po pracach Jacka Malczewskiego i Franciszka Żmurki pod młotek trafia wczesny olej Władysława Podkowińskiego z estymacją 700 000 - 1 000 000 zł. Kolejne oferty są również atrakcyjne (Adam Styka, Michał Gorstkin Wywiórski), a koneserów szkoły monachijskiej zelektryzuje zestaw trzech obrazów olejnych Alfreda Wierusz-Kowalskiego, a także Wojciecha Kossaka czy Antoniego Piotrowskiego. Interesująco zapowiada się licytacja pierwszego wystawianego kiedykolwiek w Polsce obrazu Teodora Jachimowicza, a także „kabaretowego” portretu Lorietty pędzla Henryka Szczyglińskiego. Klasą artystyczną uwagę zwracają obrazy Stefana Popowskiego, w tym przede wszystkim wystawiony z numerem 53 wspaniały „Pejzaż z okolic Neapolu”. 
O godzinie 19 licytowana będzie sztuka młoda i aktualna, a trzeba przyznać, że oferta Sopockiego Domu Aukcyjnego na Aukcjach Sztuki XXI wieku od dłuższego czasu cieszy się bardzo dobrą opinią. Katalog szesnastej już aukcji cyklu nie zawodzi i potwierdza przede wszystkim staranny dobór obrazów, wśród których nie zdarzają się właściwie obrazy o wątpliwej wartości artystycznej. 

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej. 
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.

Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

 

24.08.2019, Sopocki Dom Aukcyjny, Aukcja Dzieł Sztuki -  zobacz więcej >

 

lot 3 Władysław Podkowiński, Wyjazd (Wyjazd na polowanie, Kompozycja z saniami), 1888   -  zobacz więcej > 

Bez wątpienia oferta o największym ciężarze gatunkowym. „Monachijskie” (stylowo i tematycznie) wczesne dzieło Podkowińskiego otrzymało milionową estymację, ale licytacja rozpocznie się od 500 tysięcy złotych. Historycy sztuki dopatrują się w obrazie impresjonistycznych zainteresowań kolorem u artysty, a więc jeszcze przed jego podróżą od Paryża. Estymacja 700 000 - 1 000 000

 

lot 30 Teodor Jachimowicz, We wnętrzu, 1848 -  zobacz więcej > 

Duża niespodzianka i ciekawostka.  Pierwszy jak dotąd wystawiony obraz Teodora Jachimowicza i jeden z niewielu na polskim rynku obrazów z pierwszej połowyXIX wieku. Scena we wnętrzu oraz nocny, księżycowy widok z okna komnaty przepojone są najprawdziwszym romantyzmem, a więc typowe dla czasu powstania obrazu. Jachimowicz, pochodzący z Bełżca, czynny był w Austrii, gdzie współpracował głównie z teatrami. Estymacja 13 000 - 15 000

 

lot 37 Henryk Szczygliński, Lorietta w swoim repertuarze, 1905 -  zobacz więcej > 

Wczesna praca Szczyglińskiego z początku XX wieku jest jedną z dużych atrakcji tej aukcji. Olej przedstawiający frywolność tancerki kabaretowej w trakcie występu, jest dokumentem epoki kabaretu, gdy za sprawą poetów zmieniała się obyczajowość  i rujnowała reputacja najbardziej szacownych figur życia publicznego.  

Estymacja 110 000 - 130 000

 

 

 

 

 

 

 

lot 53 Stefan Popowski, Pejzaż z okolic Neapolu, 1898 -  zobacz więcej > 

Jedna z najciekawszych ofert w katalogu. Wybitny i bardzo rzadki wczesny obraz Popowskiego datowany na końcówkę XIX wieku bardzo wyróżnia się w gronie śródziemnomorskich pejzaży autorstwa polskich artystów. Zwraca uwagę pewna teatralność kompozycji, z nieco „scenicznym”, ale też tajemniczym rozmieszczeniem motywów, w tym postaci, dodających dziełu wiele uroku.  

 

lot 75 Eugeniusz Eibisch, Portret kobiety w czerwieni -  zobacz więcej > 
Doskonale namalowany okazały olej jednego z czołowych polskich malarzy łączonych z szeroko rozumianym koloryzmem. Portret kobiety ujmuje nasyconą barwą wyłaniającą się z ciemnego tła. Głęboko autorska wizja artysty prowadziła go do daleko posuniętego uproszczenia form, jednak nigdy nie przekroczył granicy abstrakcji. 

Estymacja 40 000 - 50 000

 

 

 

 

 

24.08.2019, Sopocki Dom Aukcyjny, 16 Aukcja Sztuki XXI wieku - Aukcja Kolekcjonerska -  zobacz więcej >

 

lot 31 Justyna Jędrzejowska, Różowa sukienka, 2019 -  zobacz więcej > 
Artystka jest jednym z odkryć zeszłego sezonu aukcyjnego. Oferowany duży olej zawiera dawkę autentycznego artyzmu, która nieczęsto zdarza się na aukcjach prac młodych artystów. Psychodeliczny klimat przewodnich kolorów obrazu potęguje frapującą atmosferę, z którą kojarzy się artystkę.

Estymacja 8 000 - 12 000

 

 

 

 

lot 36 Andrzej Bator, Duet, 2018 -  zobacz więcej > 

Jedna z największych okazji cenowych katalogu. Andrzej Bator wypracował już sobie znaczącą pozycję na rynku swoim rozpoznawalnym stylem, ale przede wszystkim ciekawą, oryginalną wizją malarskiej abstrakcji. „Duet”, podobnie jak inne prace artysty, fascynuje i wciąga, odsłaniając coraz to nowe elementy i wywołując kolejne skojarzenia. 

Estymacja 6 000 - 9 000

 

 

lot 40 Sebastian Skoczylas, Geometria organiczna, 2019 -  zobacz więcej > 

Czytelny punkt odniesienia Skoczylasa, a więc twórczość wielkiego Marka Rothko, pozwolił między innymi uzyskać wspaniały efekt na żywo, tak jak w wypadku klasyka abstrakcji. Polski artysta odnosi już na aukcjach sukcesy i bije rekordy cenowe, więc na początku licytacji „Geometrii ograniczonej” na pewno nie zabraknie chętnych. 

Estymacja 8 000 - 10 000

 

 

 

lot 41 Piotr Czajkowski, Charles de Gaulle II, z cyklu Metro, 2019 -  zobacz więcej > 

Ten cykl Piotra Czajkowskiego doczekał się już uznania i popularności. Udało się w nim artyście stworzyc styl inspirowany graffiti paryskiego metra, nowoczesny i atrakcyjny, a także, w dobrym tego słowa znaczeniu, dekoracyjny. Cena początkowa licytacji tego obrazu jest bardzo zachęcająca (2 400 zł) 

Estymacja 5 000 - 7 000