Wystawa Andrzeja Wróblewskiego w wersji online.

Zapraszamy na spacer 3D po wystawie „Andrzej Wróblewski. Waiting Room”. 


Wystawa Andrzej Wróblewski. Waiting Room została otwarta 15 października 2020 
w Moderna galerija w Lublanie, jednym z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie i trwa do 10 stycznia 2021 roku. Dla tych, którzy nie mogą wybrać się do stolicy Słowenii, wystawa jest już dostępna w wersji online na platformie waitingroom.andrzejwroblewski.pl. Na wystawę składa się 121 prac artysty, które powstały głównie w latach 1955-1957. Wśród nich znajdują się dzieła inspirowane podróżą, którą Wróblewski odbył w 1956 roku z krytyczką sztuki Barbarą Majewską do Jugosławii. Bardzo dużą część wystawy stanowią obrazy nigdy wcześniej niewystawiane lub takie, które pokazano szerokiej publiczności po raz ostatni w 1958 roku. Poza pracami Wróblewskiego, na wystawie można zobaczyć dzieła artystów byłej Jugosławii, także tych, których Wróblewski spotkał osobiście. Kuratorami wystawy są Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała z Fundacji Andrzeja Wróblewskiego oraz Marko Jenko z Moderna galerija. Ekspozycję oraz jej wersja online przygotowano we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Dzięki platformie internetowej waitingroom.andrzejwroblewski.pl, możemy wirtualnie przespacerować się po wystawie w 3D, obejrzeć wszystkie prace zaprezentowane w 6 przestrzeniach Moderna galerija o łącznej powierzchni ponad 800 m2. Możemy również przeczytać wybór tekstów poświęconych ekspozycji. W serwisie są też dostępne filmy – wspomnienie Barbary Majewskiej o Andrzeju Wróblewskim i ich wspólnej podróży, dokumentacja z otwarcia ekspozycji oraz komentarze kuratorów. Platforma waitingroom.andrzejwroblewski.pl będzie dostępna w 3 wersjach językowych – polskiej, angielskiej i słoweńskiej.

Portal artinfo.pl jest wyłącznym dystrybutorem unikalnego albumu towarzyszącego wystawie. Informacja tu: album

Publikację można także kupić w pakiecie z wcześniej wydanym, równie wyjątkowym albumem „Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski 1927-1957). Informacja tu: albumy pakiet