Andrzej Wróblewski. Waiting Room.


Zapraszamy do zakupu wyjątkowej publikacji, powstałej z okazji wystawy Andrzeja Wróblewskiego w Moderna Galerija w Lublanie. Ten jedyny w swoim rodzaju album wydany został przez Fundację Andrzeja Wróblewskiego i prestiżowe wydawnictwo Hatje Cantz, dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Dystrybucję w Polsce prowadzi wyłącznie Artinfo.pl.

424 strony w twardej, płóciennej oprawie
366 reprodukcji, w tym wiele dotychczas niepublikowanych 
materiały archiwalne, zdjęcia z podróży
7 esejów autorstwa wysokiej klasy specjalistów
tekst w języku angielskim

Andrzej Wróblewski. Waiting Room to nie tylko katalog wystawy w Moderna Galerija w Lublanie, ale przede wszystkim monografia poświęcona ostatnim latom twórczości Andrzeja Wróblewskiego, tj. 1954-1957, ze szczególnym uwzględnieniem tematu jakim była podróż Andrzeja Wróblewskiego i Barbary Majewskiej do Jugosławii. Ta historia zafascynowała nas już podczas prac nad wcześniejszą publikacją pt. Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927–1957), gdzie jugosłowiańskiej delegacji poświęciliśmy jeden z rozdziałów. Teraz rozwijamy nasze badania, pokazujemy archiwalne znaleziska, stawiamy pytania i staramy się z zaproszonymi autorami naświetlić różne aspekty i konteksty tego wyjazdu” – mówią pomysłodawcy i redaktorzy publikacji, Wojciech Grzybała i Magdalena Ziółkowska z Fundacji Andrzeja Wróblewskiego.

Publikacja Andrzej Wróblewski. Waiting Room podobnie jak wystawa składa się z sześciu części, które poruszają tematy kluczowe dla twórczości artysty w ostatnim okresie jego życia. Są to podróż do Jugosławii jesienią 1956 roku, którą Andrzej Wróblewski odbył z krytyczką sztuki Barbarą Majewską, motywy kobieciarza, ukrzesłowionego, matek i córek, chłopca czy postać protagonisty, bohatera o dwojakiej naturze, zmierzającego poza horyzont w ponadczasowym pojeździe. Czasami jest on szoferem, innym razem – pasażerem.

Problematykę tematów pogłębia siedem esejów krytycznych napisanych specjalnie na potrzeby tej publikacji. Ich autorami są kuratorzy i historycy sztuki: Ivana Bago, Branislav Dimitrijević, Wojciech Grzybała, Marko Jenko, Ljiljana Kolešnik, Ewa Majewska oraz Magdalena Ziółkowska. 

Dopełnieniem warstwy tekstowej są liczne materiały archiwalne, fotografie z podróży Wróblewskiego i Majewskiej oraz 366 reprodukcji dzieł artysty. Pośród nich dużą grupę stanowią obrazy wcześniej niepublikowane. Są to m.in. Dyluwialna romantyka, [Chłopiec na białym tle], [Kompozycja figuralna nr 1248].


Filmy o wystawie Andrzeja Wróblewskiego w Ljubljanie można oglądać na naszym kanale na Youtube:

https://youtu.be/zZBROqBYHRE

https://youtu.be/vPrYxVwS2dA

https://youtu.be/nHMXeaS8q_o

https://youtu.be/rxAT740x7FY

 

Tytuł: Andrzej Wróblewski. Waiting Room
Redaktorzy: Wojciech Grzybała, Magdalena Ziółkowska
Projekt graficzny: Łukasz Paluch
Autorzy esejów: Ivana Bago, Branislav Dimitrijević, Wojciech Grzybała, Marko Jenko, Ljiljana Kolešnik, Ewa Majewska oraz Magdalena Ziółkowska. 
Tłumaczenia: Ana Bizjak, Joanna Figiel, Krzysztof Kościuczuk, Magdalena Ziółkowska
Gatunek: monografia
Język: angielski
Premiera: 15.10.2020
Data ukazania się w polskiej dystrybucji: 07.12.2020
Format: 22 x 28 cm
Wydawcy: Hatje Cantz Verlag, Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza