Poprzedzający mit o kradzieży ognia, fortel w Mekone to mityczne wydarzenie, którym starożytni Grecy tłumaczyli konieczność składania bogom rytualnej ofiary ze zwierząt. Postacią łączącą oba mity o końcu Złotego Wieku, jednocześnie wyznaczające początek zachodniej cywilizacji - jest Prometeusz. Tytułowy trik polegał na wprowadzeniu bogów w błąd – w wyniku oszustwa mieli oni dostawać w ofierze mniej „atrakcyjne” części zwierząt. Karą za zuchwalstwo było zabranie ludziom ognia. Wystawa najnowszych, inspirowanych greckim antykiem prac Marioli Przyjemskiej w charakterystyczny dla tej artystki sposób zestawia ze sobą pozornie odległe płaszczyzny. Refleksja nad znaczeniem podmiotów nie-ludzkich w starożytności oraz przywołanie ich wiecznotrwałych wizerunków łączy się tu z teorią żywiołów i humanistyką energetyczną.
Na wystawie będzie można zobaczyć 16 fotografii antycznych posągów zwierząt autorstwa Marioli Przyjemskiej wykonanych wiosną 2023 roku podczas rezydencji w Grecji. Towarzyszyć im będzie rzeźba Ronson w marmurze carraryjskim, której wzór stanowi model zapalniczki tej marki o nazwie Varaflame. Varaflame to jedna z najsłynniejszych zapalniczek XX wieku, zaprojektowana w 1957 roku, która swoim kształtem przypomina jednocześnie aerodynamiczną formę cadillaca, jak i abstrakcyjnie zarysowaną sylwetkę ptaka.
Wystawie towarzyszy premiera czwartego numeru kwartalnika "Empiria" - "Trick at Mecone". Spotkanie promocyjne z Mariolą Przyjemską i autorkami tekstów, 29.09 (piątek), o godzinie 15:00.