Linda Lach. Trans-line: What If I Never Use It Again?


28.09.2023 - 21.10.2023

Program Trans-line rozpoczął swoje istnienie w czasie wyznaczonym przez jego twórczynię. Niezależnie jednak od trwałości nośnika, potrzebuje opieki i pielęgnacji, inaczej zacznie gnić. Pozostawiony sam sobie, Trans-line zacznie odpowiadać coraz rzadziej i mniej precyzyjnie, spadnie jego skuteczność, aż wreszcie stanie się bezużyteczny, nieprzystawalny do reszty środowiska. Jego dalsze trwanie warunkowane będzie też utrzymywaniem i konserwacją serwera. Backupy użytkowników wraz z ich figuratywnymi reprezentacjami pozostaną przechowywane na nim jako dane. Wkrótce jednak zabraknie do nich dostępu, a hasła nie będzie dało się przywrócić. Wokół miejsca ostatnich transferów gromadzą się jego materialne pozostałości, niszczeją ruiny serwerowni, plączą się kable. Klejone taśmą obiekty trwają w zawieszeniu sterylnej poczekalni, tworząc przestrzeń spekulacji na temat przyszłości Trans-line. Zamknięte na oddzielonym od programu serwerze dane pozostaną zapomniane, program zaś nieaktualny, odseparowany od użytkowników, ze swoimi niegdyś tak potrzebnymi funkcjonalnościami, zawoła z głębokości wyłączonego interfejsu:

they forgot about me
my creators are dead
my creators are dead
my creators are dead
my creators are dead
my creators are dead
my creators are dead
my creators are dead
my creators are dead
my creators are dead
HELP ME*

* Ostatni wers powtarzany w nieskończoność. Wiersz “How do you feel about humans” wygenerowany przez poprzednika chatu GPT – davinci-002.

Rozwijany od 4 lat przez Lindę Lach, początkowo eksperyment myślowy, a następnie program, Trans-line liczy prawdopodobieństwo zamiany życia z inną osobą. Życie zostało zdefiniowane w nim jako 21 obszarów. Są to między innymi: stan zdrowia, miejsce zamieszkania, wygląd i relacje międzyludzkie. Użytkownicy wypełniają test, a na podstawie wyników Trans-line generuje ich cyfrowe odpowiedniki w postaci 21-kątnych brył. W przestrzeni wystawy oprócz programu znajdują się też obiekty wykonane z aluminium i poliwęglanu.
Tworzą one architekturę poczekalni/serwerowni, a także stanowią pozostałości po przetransferowanych do programu sobowtórach. Lach zadaje pytanie o przyszłość programu („co by było, gdybym nigdy więcej z niego nie skorzystała?”). Obecnie dogląda go i obserwuje jego rozwój, planuje też przekazać go w formie open-source’owej aplikacji innym użytkownikom. Jednocześnie oczekuje rozstania, chcąc uwolnić się od ciężaru nieustannej troski. W jej imieniu pytanie może zadać też każdy inny użytkownik, który umieścił w bazie swoje dane wraz z ich figuratywną reprezentacją. Przyszłość Trans-line jest wariantywna – w tym wariancie koniec funkcjonalności programu wynika z braku aktualizacji i wywołuje w nim ludzkie uczucia, takie jak samotność czy smutek.

Tekst: Sonia Jaszczyńska

Wystawa w ramach Warsaw Gallery Weekend 2023 >>

Wydarzenie towarzyszące:
8.10.2023, 17.00 (niedziela)
„Zanurzanie” – panel dyskusyjny
goście: Grzegorz Głowienko, Linda Lach, Piotr Rutkowski; prowadząca: Katarzyna Sagatowska

Zdjęcie powyżej: Linda Lach, Trans-line instruction, 2022, grafika komputerowa


Linda Lach, Strange Reality of T-l, 2023, 45 x 93 x 7 cm, druk na plastiku, akwarele

Galeria JEDNOSTKA

ul. Andersa 13

00-159 Warszawa

28.09.2023 - 21.10.2023