Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
ŚLĄSKIE SZKŁO
przemysł szklarski istniał na Śląsku już przed poł. XIII w. W średniowieczu produkowano tam głównie potasowe szkło leśne, o niezbyt wysokiej jakości, z licznymi zanieczyszczeniami. Po przerwie w XV w. nastąpiło ponowne ożywienie produkcji w XVI w. Najwięcej zakładów mieściło się w Sudetach (Szklarska Poręba) i na ich przedgórzu. Obfitość surowców przyciągała licznych szklarzy z Czech i Saksonii. Wyróżniały się zwłaszcza rody Fredrichów, Schürerów i Preusslerów. W XVI w. zdobiono szkła głównie barwnymi emaliami. Szczytowym okresem śląskich hut była epoka baroku (XVII - XVIII w.) oraz 1 poł. XIX w. Do charakterystycznych wyrobów należały okazałe kielichy, szklanice i inne szkła stołowe z bogatą dekoracją grawerowaną i rżniętą (szlif wypukły), a także świeczniki. W XIX w. przeważały szkła barwne, o ciężkiej, wyrazistej formie.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl