WEDGWOOD JOSIAH (1730 - 1795) ceramik angielski. Był on już rzemieślnikiem - garncarzem, gdy straciwszy jako młody człowiek nogę, musiał zrezygnować z pracy przy kole garncarskim. Został wtedy emalierem i wyrabiał marmurkowe uchwyty do noży, które odbierali wytwórcy noży w Sheffield i Birmingham. W 1760 r. otworzył małą fabrykę wyrobów ceramicznych o skomplikowanych, zgodnych z upodobaniami tego okresu, kształtach. W tym jednak czasie zaczął się rozwijać w Anglii styl pełen prostoty, który we Francji nazywano "a la grecque". Idąc za nakazami mody Wedgwood w 1762 r. stworzył w Billhouse warsztat, gdzie rozpoczął produkcję słynnych fajansów "cream colour". Serwis fajansowy zamówiony przez królową Karolinę przyniósł rozgłos ich twórcy. Naczynia te, zwane "Queens ware" wyrabiane były z białej glinki zmieszanej ze sproszkowanym kwarcem i skaleniem. Kryto je przejrzystym szkliwem ołowiowym. Czuwając nad procesem wypalania posługiwał się on wymyślonym przez siebie pirometrem. Były to małe stożki ulepione z tej samej masy co wypalone wyroby, ustawiane w piecu, między ogniotrwałymi osłonami zawierającymi ceramikę. Stożki wyginały się pod wpływem ciepła, określając temp. topnienia. W 1768 r. Wedgwood założył w Stoke on Trent zaprojektowane przez siebie prawdziwe miasteczko, z własnym odprowadzającym ścieki kanałem. Tam właśnie powstały słynne cienkie fajanse (faience fine), do których wzorów dostarczał rzeźbiarz Flaxman. Były one utrzymane w stylu nazywanym "etruskim", dlatego też nazwał on swoje miasteczko Etrurią. Powrócił do starych angielskich technik ceramicznych: czerwonych kamionek pokrytych szkliwem ze Staffordshire, naśladujących metale, do bardzo twardych kamionek matowo-czarnych zw. bazaltowymi, które ozdabiał malowidłami. Wprowadzał zdobienie w formie kamei, do którego stworzył 2300 wzorów, doskonalił produkcję wyrobów jaspisowych, z płaskorzeźbami z białej glinki, odciskanymi w formie. Jego zasługą było również zastosowanie techniki zdobienia ceramiki drukami, opracowanej przez Johna Sadlera, polegającej na przenoszeniu na glinkę kalki powleczonej farbą drukarską, wykonanej wg ryciny lub rysunku. Delikatne fajanse Wedgwooda były znane i rozpowszechnione we Francji długo przed śmiercią mistrza. W końcu XVIII w. można było zaliczyć już 28 francuskich wytwórni fajansu, wzorujących się na jego wyrobach.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl