Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
GRODNO (TKACTWO)
w 2 poł. XVIII w. w osadach Horodnicy i Łosośnie pod Grodnem istniało kilkanaście manufaktur tkackich. Założył je podskarbi wielki litewski Antoni Tyzenhauz na polecenie króla Stanisława Augusta, pragnącego rozwijać w Polsce produkcje przemysłową i kształtować gusty. Manufaktury wyrabiały gobeliny, kilimy, kobierce, materiały obiciowe i pasy kontuszowe. Zatrudniano tam mistrzów tkackich i projektantów głównie z Francji, np. Wincentego Dupineya i Franciszka Selimanda z Lyonu, a także Niemców i Włochów. W wyrobach dominowały więc wzory zachodnioeuropejskie, zwłaszcza ornamentyka w stylu Ludwika XV i Ludwika XVI, co wyróżniało je na tle produkcji innych manufaktur. Obok wytwórni strzyżonych kobierców wełnianych największe znaczenie miała czynna ok. 1768-83 persjarnia, gdzie w latach 1774-78 był zatrudniony Selimand. Pasy grodzieńskie zachowały tradycyjną kompozycję, lecz zarówno technika jak motywy ornamentalne wzorowane były głównie na jedwabnych tkaninach liońskich. Wyroby manufaktur grodzieńskich odznaczały się techniczną doskonałością, wysmakowaną kompozycją i wyrafinowaną kolorystyką.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl