barokowe i rokokowe meble wyrabiane w Gdańsku w XVII i XVIII w., w okresie największego rozkwitu tamtejszych warsztatów stolarskich, należą do najsłynniejszych zabytków meblarstwa w Europie. Ich charakterystyczne formy ukształtowały się pod wpływem meblarstwa holenderskiego i angielskiego. Meble. gdańskie odznaczają się masywną budową, bardzo bogatą dekoracją plastyczną i solidnym wykonaniem. Wyrabiano je z drewna dębowego, orzechowego i bukowego albo z drewna lipowego okładanego orzechem lub jesionem, w okresie rokoka również mahoniem. Zdobią je ręcznie rzeźbione motywy roślinne, np. akant, kwiat słonecznika, owoce i girlandy, motywy figuralne, herby, maski, motywy architektoniczne, inkrustacje z barwionej kości słoniowej, rzadziej z szylkretu i metalu, intarsje z mahoniu, hebanu, palisandru i gruszy, niekiedy rzeźbione okucia. Najbardziej rozpowszechnionym typem mebli gdańskiech były wielkie barokowe szafy jedno- lub dwudrzwiowe z podstawą skrzyniową na kulistych nogach, o wydatnych, zwykle po środku wyłamanych ku górze gzymsach, zdobione profilowanymi płycinami i wspaniale rzeźbione. Ich odmianę stanowią jeszcze bardziej okazałe (nawet czterodrzwiowe) szafy gabinetowe służące do przechowywania kolekcji. Charakterystyczne formy maja stoły o grubych rozsuwanych płytach podtrzymywanych rzeźbioną ramą, wsparte na masywnych, spiralnie kręconych nogach połączonych poziomym ozdobnym wiązaniem z kula pośrodku. W warsztatach gdańskich wyrabiano także fotele i krzesła z poręczami lub bez, obijane skórą, materiałem lub wykładane trzcinową plecionką, bogato rzeźbione karła, skrzynie różnych rozmiarów, kredensy, prasy do bielizny, komody, łoża i zegary. Rokokowe meble gdańskie były lżejsze i delikatniej zdobione. Wspaniałe i kosztowne meble ggańskie cenione na równi z zagranicznymi, były używane w całej Polsce w domach magnackich i zamożniejszej szlachty oraz na dworze królewskim. Wywożono je za granicę. Ze względu na swoją popularność były podrabiane jeszcze w XIX w. Największą kolekcję mebli gdańskich posiada Muzeum Narodowe w Gdańsku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl