zasłona ustawiona przed kominkiem dla osłony przed bezpośrednim promieniowaniem ciepła. ten lekki mebel składający się z bogato rzeźbionej ramy z naciągniętą tkaniną pojawił się ok. poł. XVII w.: piękny ekran z ok. 1730 r. zdobiony przedstawieniami małp (Musée des Arts Décoratifs) wypełnia tkanina pochodząca z manufaktury Savonnerie. Ok. 1680 r. zapoczątkowano produkcję ekranów papierowych dla powszechnego użytku, w których często wykorzystywano kompozycje sztychowane wg projektów Abrahama Bosse, następnie Chauveau (ekrany z cyklami: Kalendarz, Miłe rozrywki Dworu), a zwłaszcza Lepautre`a, podejmującego w tych kompozycjach tematy historyczne (np. Ślub księcia Orleanu) lub fantastyczne (Śmierć Dobrej Wiary). Niektóre ekrany z końca XVII w. w swych kompozycjach zawierały aluzje do kroniki skandali: np. Zakochani starcy - temat zaczerpnięty z pamfletu na dwór Ludwika XIV, o przykrej przygodzie miłosnej markiza de Langey. Na ekranach przedstawiano także traktowane satyrycznie aktualne wydarzenia: tak jak wyszydzano kogoś w piosenkach, tak też - umieszczano na ekranie, a jak twierdził Voltaire, kto by to nie był, czy marszałek Francji czy wisielec, nie zaznał sławy, jeśli nie śpiewano o nim w piosenkach. Ekrany popularyzowały też obiegowe powiedzonka. Ekran był nie tylko odcinkiem przenośnego parawanu, lecz również znalazł zastosowanie w niektórych meblach. Szyfoniera, mała, lekka komódka, bywała ok. 1760 r. wyposażona w ekran przymocowany pionowo do jej części tylnej, tworzący tzw. vide- poches (miejsce do chowania drobiazgów). wykonywano też stoliki do robótek, na których przymocowywano mały ekran. Za panowania Ludwika XVI powstał mały mebelek, używany do poł. XIX w. w którym ramę ekranu wypełniała tabliczka do pisania. pojawiły się też lekkie ekrany przymocowane do ołowianej kuli, które jak zanotowano w Pamiętnikach sekretnych z 1774 r. - jak by ich nie stawiać, podnoszą się same. Nazywano je ekranami "a la Monteynard", od nazwiska sprytnego ministra, który zawsze utrzymywał się przy władzy.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl