Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
CZESKIE SZKŁO
tradycje wyrobu szkła w Czechach sięgają średniowiecza. Produkowano tam początkowo potasowe szkło zw. leśnym, z którego formowano w XIV - XV w. smukłe naczynia do picia, z dekoracją brodawkową. Kryte barwna emalią szkła w typie reichsadlerhumpen wyrabiano w Chřibska k. Dečína. Od XVI w. ważnym ośrodkiem produkcji szkieł artystycznych była Praga. Działał tam Caspar Lehmann, który opracował metodę szlifu szkła kryształowego. Opanowanie technologii produkcji bezbarwnego szkła sodowego w XVII w. spowodowało, że można było odtąd wyrabiać stosunkowo grube szkła, nadające się do cięcia i szlifowania. Szkła zdobione głębokim szlifem lub punktowane diamentem były produkowane masowo i eksportowane do wielu krajów. Konkurowały one skutecznie ze szkłem weneckim. W XVIII w. ośrodkami szklarskimi były m.in. Kamenický Sěnov, Sloup i Turnov. W 2 poł XVIII w. słynęły mleczne szkła z Harrachova. W Jablonecu rozwinęła się z kolei produkcja szklanej biżuterii. W XIX w. wyróżniały się szkła z Karlovych Varów i Novego Boru. Modne były wówczas szkła barwne. Wysoki poziom reprezentowały również czeskie szkła secesyjne.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl