Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
ARTS AND CRAFTS MOVEMENT
ruch artystyczny w Anglii, rozwijający się w końcu XIX w. pod wpływem idei J. Ruskina, mający na celu odnowę rękodzieła artystycznego, a w dalszej konsekwencji odnowę i reformę całego społeczeństwa. W 1861 r. W. Morris wraz z grupą malarzy prerafaelitów i architektów założył specjalną firmę (Morris and Co), która podjęła produkcję artystyczną wyrobów rękodzielniczych, mebli, elementów dekoracji wnętrz, przedmiotów użytkowych i estetycznie ukształtowanych książek. W ślad za nim A. H. Mackmurdo utworzył w 1882 r. Century Guild, a w 1884 r. powstała The Art Workers Guild, kierowana przez W. Crane`a i L. F. Day`a (1845-1910). Wreszcie w 1888 r. zostało zainicjowane The Arts and Crafts Exhibition Society, z własnym pismem "The Hobby Horse" (wychodziło od 1893 r.). Uczestnicy ruchu występowali ostro przeciw produkcji fabrycznej, przeciwstawiając jej jako ideał średniowieczne metody pracy rzemieślniczej. Pod ich wpływem miejsce wyrobów przeładowanych historyczną ornamentyką zaczęły zajmować formy prostsze, o dużych gładkich powierzchniach. W ornamentyce pojawiły się motywy roślinne, wywodzące się bezpośrednio z natury. W późniejszej fazie rozwoju ruchu utopijne poglądy uległy modyfikacji w konfrontacji z życiem. Rezultatem tego stało się dążenie do stworzenia metody oddziaływania estetycznego na produkcję przemysłową (industrial desing). Rzecznikiem tego nurtu był Ch. R. Ashbee. Działalność reformatorów angielskich odbiła się szerokim echem w całej Europie i Ameryce Pn., wpływając w istotny sposób na ogólną sytuację artystyczną i przygotowując grunt dla sztuki secesyjnej.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl