Trzeci numer mediaART z interesującą zawartością wizualną i merytoryczną, jest próbą poruszenia bardzo aktualnego tematu cielesności w sztuce także w przestrzeni relacji, próby dotyku drugiego człowieka bez cielesności, w momencie kiedy nowe media bazują głównie na wirtualnym obrazie, wyzbytym z fizycznej obecności. Prezentujemy rodzące się kierunki myśli artystycznej starające się nazwać i zbadać rolę, jaką cielesność odgrywa dziś w sztuce.
W XX w. temat ten eksploatowany był bardzo rozlegle, a na początku XXI w. można mówić nie tylko o pogłębionym namyśle nad cielesnością, ale wręcz o swoistej obsesji ciała. Szczególnie chętnie sięgają po niego artyści i fotografowie cielesność prezentując na różne sposoby: zarówno w kontekście klasycznego piękna, jak i z przełamaniem wszelkich barier estetycznej tolerancji i moralnej przyzwoitości – w zapisach budzących kontrowersje, bądź odrazę, czy też w pozbawionych naturalności aranżacjach.
W celu pogłębienia dyskursu nad rolą i miejscem cielesności w sztuce – pokazujemy zróżnicowane punkty widzenia – współczesne i historyczne – artystyczne, socjologiczne, antropologiczne, zarówno polskich jak i zagranicznych historyków i krytyków sztuki artystów, kuratorów i filozofów.