Od redakcji
Po majowej inwazji imprez festiwalowych, w których programach znalazły się nie tylko wystawy, ale i filmy, pokazy slajdów oraz ważne spotkania z twórcami, wydawcami i kuratorami, czerwiec wydaje się w fotografii spokojniejszy. Część ekspozycji prezentowanych podczas festiwali można jeszcze oglądać co najmniej do końca tego miesiąca. Warto więc skorzystać z okazji i w spokoju, bez pośpiechu i przymusu „zaliczenia” zobaczyć to, co proponują galerie. Szczególnie polecamy retrospektywę Tadeusza Rolkego w warszawskim CSW i wystawę Andrzeja Różyckiego, która z Łodzi dojedzie w czerwcu do stolicy. Zachęcamy do przeczytania rozmów z polskimi laureatami World Press Photo, a potem – bogatszych o wiedzę o autorach – do obejrzenia wystawy WPP, która od czerwca zacznie krążyć po Polsce (premierowy pokaz odbędzie się w Warszawie, w Złotych Tarasach).
Uwaga! Rozpoczynamy ważny cykl, który w swoim założeniu ma porządkować zasady obowiązujące na fotograficznym rynku kolekcjonerskim. Redakcja przygotowuje go wspólnie z portalem Artinfo.pl i galerią Art+on. Kolejne teksty będą się ukazywać w „Biuletynie” do końca tego roku. Tradycyjnie już zapraszamy do prenumeraty, do której dołączamy ciekawe książki. Kolejną – Interpretując fotografię. Śladami Susan Sontag – proponujemy w naszej czerwcowej Poczytalni.
Serwis SwiatObrazu.pl nawiązał współpracę z Portalem Rynku Sztuki Artinfo.pl i Domem Aukcyjnym Rempex w zakresie promocji fotografii kolekcjonerskiej. W ramach wspólnego projektu Rynek Fotografii będziemy przybliżać problematykę i wyjaśniać pojęcia związane z fotografią kolekcjonerską.
Zagadnienia związane z rynkiem fotografii są w Polsce tematem otwartym i nie poznanym. Wciąż pozostaje wiele pytań bez konkretnych odpowiedzi a brak normalizacji związanych z fotografią kolekcjonerską mnoży problemy i niedomówienia w kręgach fotografów, artystów, historyków sztuki, jak i kolekcjonerów i marszandów. Te pytania bez odpowiedzi w połączeniu z troską o losy fotografii kolekcjonerskiej, skłoniły nas do współpracy, której efektem jest projekt Rynek Fotografii .
Głęboko wierzymy, że projekt Rynek Fotografii znajdzie swoich miłośników wśród naszych – i nie tylko – czytelników. Mamy nadzieję, że wytyczymy nowe szlaki, którymi podążać będą miłośnicy fotografii, przyczyniając się do powstania i rozwoju rynku fotografii kolekcjonerskiej w Polsce na światowym poziomie.
Partnerem strategicznym projektu jest firma Epson.