Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij

Artyści antysystemowi, którym dedykujemy wrześniowy numer „Art & Business”, ryzykują karierą, wolnością, czasem głową. My, pisząc o nich w Polsce AD 2013 ryzykujemy tylko tym, że zechcecie o nich przeczytać. Zasługa to naszych własnych antysystemowców, których przywołujemy pod pretekstem premiery nowego filmu Andrzeja Wajdy. Poza tym, w najnowszym numerze znajdziecie jak zawsze najświeższe informacje o tym, co dzieje się w sztuce i biznesie na całym świecie. 
Od tego numeru jesteśmy nieco lżejsi, w przenośni i dosłownie. Sztukę - choć obiecujemy nie przynudzać! - wciąż bierzemy na serio. I pokazujemy, że jest bardzo blisko życia.

Wajda. Człowiek z kina
Nad swoim najnowszym filmem pracuje do ostatniego momentu. Tuż przed rozpoczęciem Festiwalu Filmowego w Wenecji, na którym Wałęsa. Człowiek z nadziei będzie miał światową premierę, udało nam się na pięć minut oderwać Andrzeja Wajdę od pracy. Oto co nam powiedział o „najtrudniejszym filmie w swoim życiu”.

Foto: Materiały promocyjne, zdj. Marcin Makowski
Wkurzeni. Wkurzający
Głowa Shahina Najafiego warta jest sto tysięcy dolarów. Przynajmniej na tyle ją wycenili irańscy szyici oburzeni „rażąco bluźnierczą” piosenką jego autorstwa. Sztuka może być niebezpieczna. Sztuki można się bać. 
Oto nasz subiektywny wybór „antysystemowych” z różnych stron świata.

Foto: Boris Michajłow, z cyklu „Yesterday Sandwich”
Business is business
W lipcu padł kolekcjonerski rekord. Cykl zdjęć Andreasa Gursky’ego przedstawiających giełdy w Chicago, Hongkongu, Kuwejcie i Tokio został sprzedany za 8,4 mln dolarów. Cóż, nie tylko business is business. Także art is business.


Foto: Andreas Gursky, "Chicago Board of Trade", 1995, dzięki uprzejmości Christie’s
Superkolekcjoner i kosmetyki
W najnowszym rankingu „The Art News” Ronald Lauder znalazł się w pierwszej dziesiątce najważniejszych kolekcjonerów na świecie. Nie do końca wiadomo, czy to zestawienie tych największych, czy z najgrubszymi portfelami, jednak Lauder mieści się w obu kategoriach.

Foto: Gustav Klimt „Portret Adele Bloch-Bauer”, 1912, zdj. dzięki uprzejmości Neue Galerie, Nowy Jork
Oprowadza: Piotr Metz
Czy człowiek, który rozmawiał z najsłynniejszymi muzykami świata, łapał za kołnierz Micka Jaggera, a o Beatlesach wie więcej niż encyklopedia, ma tyle samo do powiedzenia o sztuce? Okazuje się, że jak najbardziej. Piotr Metz o fotografiach na wystawie Czas wolny opowiada co najmniej tak, jakby sam stanął za obiektywem.

Foto: Krystian Szczęsny
Lepiej lepszy niż dobry
Nareszcie! Polscy politycy zainteresowali się architekturą. Czy doczekamy momentu, kiedy nie będziemy musieli się wstydzić budowlanych maszkaronów szpecących nasze ulice? Dyskutują Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina.

Foto: Wizualizacja przebudowy polskiej ambasady w Berlinie, JEMS Architekci
Potwory rzeczywistości. Potwory osobowości
Szymon Urbański nie pokazuje świata potwornego. Pokazuje świat przepotworny. Nieistniejący, ale możliwy. Twór najgorszych intencji, które choć nigdy nie zaistniały, zaistnieć mogły. Jego najbardziej wyraziste wizje miały swój rodowód w rzeczywistości PRL-u po stanie wojennym.

Foto: Szymon Urbański w obiektywie Ewy Dyszlewicz
Coś miłego dla małego
Dość cukierkowej ekspansji na dziecięcy rynek - disnejowscy bohaterowie bajek niech się schowają pod szafę. Rodzice wreszcie mają wybór. Zamiast przesłodzonej, plastikowej estetyki, mogą dziś zaserwować swojemu maluchowi porządne, dobrej jakości wzornictwo.

Foto: Body z obrazem Stanisława Młodożeńca „June Boogie”, Abbey House Kids
Bezpiecznie, bo alternatywnie
Rok 2012 był okresem wzrostu światowego bogactwa do rekordowego poziomu. Kryzys finansowy sprawił, że bardziej niż wysoka stopa zwrotu liczy się dziś bezpieczeństwo lokaty kapitału. Dlatego w 2013 roku co dziesiąty dolar inwestowany jest alternatywnie.
Dokąd zmierzasz, Europo?
Stary Kontynent jest ociężały i pogrążony w inercji. Potrzebny mu nowy ład polityczny i gospodarczy. O kierunku, w którym pójdzie, zadecydują 22 września niemieccy wyborcy. Ale wcześniej nad nową formułą Europy dyskutować będą najważniejsi politycy i biznesmeni z naszego regionu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Foto: Forum Ekonomiczne w Krynicy, zdj. dzięki uprzejmości Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl