Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij

Projektują miasta przyszłości i lotnisko dla współczesnego Berlina; ich filmy, fotografie i obrazy zdobywają laury w Cannes, Santa Fe i Paryżu. Dla młodych twórczych Polaków słowo „granice” już dawno przestało istnieć. A my, choć nie uważamy sztuki za pole sportowej rywalizacji, skłamalibyśmy mówiąc, że nie cieszymy się, gdy wygrywają „nasi”. Październikowy numer „Art & Business” poświęcamy zatem zagranicznym artystycznym sukcesom „made in Poland”. Nagroda na paryskim Salon des Réalités Nouvelles dla warszawskiej malarki-geometrystki Anny Szprynger, Archiprix dla wrażliwego społecznie architekta-idealisty Hugona Kowalskiego czy złoty i srebrny medal European Design Award dla „chłopaka od liter” Ryszarda Bienerta - to tylko niektóre z nich. Gratulujemy i opisujemy!

Paweł Drabarczyk

Towar eksportowy
Kultura to dobro, którym lubimy się chwalić, zwłaszcza na arenie międzynarodowej. Każda zagraniczna delegacja musi znaleźć czas na obowiązkowy „kwadrans z kulturą”, wizytę w miejscowym teatrze, odwiedziny w galerii sztuki. Równie chętnie oglądamy „naszych za granicą” bo nic tak nie łechcze naszego ego, jak światowy sukces. Dziś do grona „znanych za granicą” dołączamy młodych twórców kultury. Zdolni, bez kompleksów podbijają światowe sceny, wystawiając, jak Joanna Stoga, swoje prace w Georgia O’Keeffe Museum w Nowym Meksyku, czy jak Elżbieta Benkowska znajdując uznanie na festiwalu filmowym w Cannes. Czy kojarzycie Zuzannę Stańską, której aplikacja DailyArt jest jedną z najczęściej pobieranych aplikacji artystycznych? Czy słyszeliście o duecie architektów: Dagmarze Sietko-Sierkiewicz i Davidzie Weclawowiczu, którzy przeorganizowali przestrzeń byłego lotniska w Berlinie, Tegel? A to dopiero początek naszej listy. Jest w czym wybierać, jest się czym chwalić.

Foto: Aplikacja Daily Art
Porozmawiajmy o Hugonie. Architecture Snob – Tomasz Malkowski & Marcin Szczelina
Choć nie ma na koncie żadnego zrealizowanego budynku - nie przeszkadza mu to być jednym z najbardziej utytułowanych młodych polskich architektów. Holenderskie biura biją się o niego, Hugon Kowalski woli jednak mieszkać w Poznaniu, wykładać na tamtejszej ASP i tworzyć kolejne architektoniczne koncepty, o których dyskutuje cały świat.

Foto: Projekt Hugona Kowalskiego „Instant (i)house”
Abstrakcja? Nie, rzeczywistość!
A ja wahałam się, czy przyjechać - śmieje się Anna Szprynger, wciąż pod wrażeniem odniesionego sukcesu. Na tegorocznym paryskim Salonie Réalités Nouvelles, jednej z najważniejszych na świecie wystaw sztuki abstrakcyjnej, polska artystka otrzymała prestiżową nagrodę Prix Marin.
Wystawiony: Raczkowski
Umówić się z Markiem Raczkowskim na wystawę, to nie lada wyzwanie. Znany rysownik mówi, że na takie imprezy po prostu nie chadza. Wyjątek robi dla córki („żeby nie było jej przykro”), rzadziej dla znajomych, i to też tylko wtedy, gdy naprawdę nalegają. Oczywiście w grę nie wchodzą godziny poranne, a i z tymi popołudniowymi różnie bywa. Nam się udało namówić go na wspólne obejrzenie prezentacji British Britis Polish Polish” w warszawskim CSW.

Foto: Marek Raczkowski, zdj. Krystian Szczęsny
Kobiecość do kwadratu
Przyjechała z Bazylei do Paryża z zamiarem udowodnienia, że kobiety do sztuki się nadają. Był rok 1932, ona miała dziewiętnaście lat, a świat za chwilę miał się zmienić. Za jej sprawą! O Meret Oppenheim, której retrospektywa trwa właśnie w berlińskim Martin-Gropius-Bau, pisze Agnieszka Taborska.

Foto: Meret Oppenheim, „Futrzane rękawiczki”, 1936, zdj. Stefan Altenburger Photography, Zurych © VG Bild-Kunst, Bonn, 2013

Muzeum bez muzeum
Ruszył nowy sezon naszego ulubionego serialu brazylijskiego: „Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie”. Ciekawe, kto tym razem kogo rzuci: miasto architekta czy architekt miasto. A może muzeum porzuci miasto i powstanie na przykład… w Otwocku? Dyskutują Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina.

Foto: Warszawa, Plac Defilad, źródło: www.artmuseum.pl
Polityka ubraniowa
Polityka to interes brzydki, powinien więc być ładnie opakowany - powiedział ponoć Benjamin Franklin. O „opakowaniach” i gustach polskich polityków oraz o tym, dlaczego powinniśmy płacić więcej za sukienki premierowej, opowiada Marcin Różyc, krytyk mody i autor książki Nowa moda polska. Rozmawia Olga Wiechnik.

Foto: Marcin Różyc, zdj. Maja Kryńska

Z ziemi włoskiej do Polski
Świetna Grawitacja i mniej świetny, ale mogący liczyć na sukces frekwencyjny Wałęsa. Człowiek z nadziei. W październiku do kin wchodzą dwa filmy, które niedawno miały swoją premierę w Wenecji. A których obrazów debiutujących na najstarszym festiwalu filmowym będziemy najbardziej w kinach wyczekiwać? Oto nasza mini lista przebojów.

Foto: ASAC, materiały prasowe 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji

Chcesz inwestować? Inwestuj w sztukę
Analiza Mei Moses oraz innych indeksów sztuki pokazuje, że we wszystkich okresach między 2000 a 2011 rokiem sztuka była bardziej opłacalna niż akcje. Najnowszy raport z rynku.

Foto: Praca Agaty Kleczkowskiej, bez tytułu, 2013
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl