Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij

W najnowszym numerze definiujemy współczesnych mężczyzn, a raczej próbujemy to zrobić, bo zjawisko do zdefiniowania wcale łatwe nie jest. W tym celu zaglądamy pod spódnicę Jean-Paul Gaultierowi, przyglądamy się religijności w wydaniu Davida LaChapelle’a, analizujemy męskie wątki na wystawie w paryskim muzeum Orsay, a o malarskich obsesjach rozmawiamy z Maciejem Wieczerzakiem. To oczywiście tylko początek czytelniczych przyjemności - nie tylko dotyczących męskości.

Męskość, różne możliwości
Organizatorzy paryskiej wystawy Męskie/Męskie, poświęconej ciału w sztuce od początków XIX wieku do dziś są zdziwieni: dlaczego dopiero teraz do niej doszło?

Foto: Pierre et Gilles, „Merkury”, 2001
Ekstazy pięknych grzeszników
Jego Chrystus jest łagodny i zniewieściały, a Kanye West spocony i w koronie cierniowej. Wbrew pozorom twórczość Davida LaChapelle’a nie sprowadza się do zakamuflowanego porno podszytego sporą dawką religijnego kiczu.

Foto: David LaChapelle, „Jesus Is My Homeboy: Intervention”, 2003 © David LaChapelle, dzięki uprzejmości Jablonka Galerie, Cologne
Wystawa i papierosy
ASP, pięć lat, nawet dyplom z wyróżnieniem mam, ale co z tego? - pyta retorycznie Piotr Najsztub. Po przyjeździe z Poznania do Warszawy do sztuki już nie wrócił i nawet do wernisaży odczuwa niechęć. Zgodził się jednak pójść z nami na wystawę Maurycego Gomulickiego. Oglądaliśmy ją, regularnie przystając na papierosa.

Foto: Szymon Szcześniak
Roman pęcznieje we wpływy i pieniądze
Zadeklarowany komunista, który pracował dla „Vogue’a” i „Elle”. Gwiazdor polskiej szkoły plakatu, który zrobił niebywałą karierę w świecie paryskiej mody. W Sopocie trwa retrospektywa męża Aliny Szapocznikow, Romana Cieślewicza.

Foto: Roman Cieślewicz, „Igraszki miłosne”, 1963
Sezon targowy
Startują niemal równocześnie: w Wiedniu, Londynie oraz Paryżu. Co w tym roku przyniosły najważniejsze europejskie targi sztuki współczesnej?

Foto: Linda Nyland, dzięki uprzejmości Frieze
Czy architekci to prostytutki
Najwyższy czas porozmawiać o tym, co najbardziej nurtuje Polaków. I wcale nie chodzi o to, kto stoi za katastrofą pod Smoleńskiem, lecz: kto psuje polską przestrzeń i dlaczego jest u nas tak brzydko? Dyskutują Tomek Malkowski i Marcin Szczelina.

Foto: Przedmieścia w Szczecinie, Filip Springer z książki „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”, wydawnictwo Czarne, 2013
Wizjonerka Issie B.
Sukienka od McQueena, kapelusz od Philipe’a Treacy’ego z homarem, na stopach czółenka od Manolo Blahnika - czasem do pary, czasem nie. Na ustach oczywiście czerwona szminka. Taka była Isabella Blow. Arystokratka.

Foto: David LaChapelle Studio, „Alexander McQueen and Isabella Blow: Burning Down The House”, 1996
Facet w spódnicy
Jego ulubionym elementem garderoby jest prezerwatywa, a na jednym ze swoich ostatnich pokazów w suknię ślubną ubrał mężczyznę. Jean Paul Gaultier ma ponad sześćdziesiąt lat i nie przestaje zaskakiwać.

Foto: Paolo Roversi, Tanel Bedrosiantz, „Barbes” z kolekcji jesienno-ziomwej Jeana-Paula Gaultiera 1984-1984
Vkontakte z Putinem
Fortuny nie odziedziczył. Zarobił sam. Paweł Durow - rosyjski multimilioner, dwudziestoośmiolatek, który pokonał Marka Zuckerberga. 

Foto: Paweł Durow, źródło: Flickr.com
Młode wypiera stare
Sprzedaż prac artystów urodzonych po II wojnie światowej rośnie. W ostatnim roku ich wartość po raz pierwszy przekroczyła miliard euro i według francuskiego portalu Artprize są one średnio 93-krotnie droższe niż dwie dekady temu.

Foto: Anna Szprynger, bez tytułu, 2013
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl