Tradycyjnie czerwiec jest bardzo ożywionym okresem w polskim kalendarzu aukcyjnym. Nadchodzący tydzień przyniósł jedną z najciekawszych ofert od początku roku, z wieloma prawdziwymi skarbami kolekcjonerskimi. Pierwsza aukcja odbędzie się w odmienionej pod względem nazwy i niezmiennej pod względem wysokiego poziomu katalogu galerii Antiqua et moderna. 13 czerwca w Rempeksie licytowany będzie wyjątkowy portret pędzla Jerzego Krawczyka i bardzo okazyjny obraz Andrzeja Tobisa. Dzień później w Desie Unicum odbędzie się aukcja prac na papierze (sztuka dawna) z pastelem Witkacego, rzadkiej urody miniaturą malarską Wlastimila Hofmana i świetną pracą Ireny Hassenberg. 16 czerwca kolejna aukcja w Ostoi, a w katalogu między innymi rysunek węglem Józefa Mehoffera. Najważniejsze wydarzenia rozegrają się pod koniec tygodnia w domu aukcyjnym Agra-Art. Nie po raz pierwszy w ostatnim czasie oferta aukcji sztuki współczesnej nie ustępuje katalogowi sztuki dawnej, który od zawsze był specjalnością Agry. Z malarstwa XIX i początku XX wieku najważniejsze obiekty to płótno Władysława Czachórskiego i akt Meli Muter, ale nie zabraknie tańszych, bardzo ciekawych dzieł, oferowanych w dobrych cenach wywoławczych. Na sesji ze sztuką współczesną wybitny obraz Jana Lebensteina, który będzie można licytować od sensacyjnie niskiej kwoty 60 tys. zł, a do tego bardzo ciekawe prace Erny Rosenstein, Jacka Sienickiego (okazja!), Zdzisława Beksińskiego. W tym tygodniu naprawdę jest z czego wybierać!

Ponownie zwróciliśmy szczególną uwagę na:

- najważniejsze i najcenniejsze prace, które trzeba znać

- atrakcyjne ceny wywoławcze, które zachęcają do licytacji

- ciekawe obiekty o wysokiej wartości artystycznej i kolekcjonerskiej

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej.

więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

11.06.2018, Antiqua et Moderna, Aukcja Sztuki Współczesnej -   zobacz więcej >

lot 3

Andrzej Wróblewski, Scena zbiorowa nr 325 -   zobacz więcej >
Dobry tusz Wróblewskiego, z bogatą wielofiguralną kompozycją. Szczegóły pozwalają sądzić, że powstała z natury, a zgromadzeni ludzie uczestniczyli w ważnym wydarzeniu. Cena wywoławcza pracy jest bardzo umiarkowana.

Cena wywoławcza 32 000 zł

lot 46

Jerzy Panek, Don Kichot I, 1958 -   zobacz więcej >
Rewelacyjna praca klasyka polskiej grafiki. Okazały drzeworyt robi wrażenie ukształtowanym, bardzo indywidualnym, ale spójnym językiem artystycznym. Najwyższej klasy dzieło sztuki w tym przedziale cenowym.

Cena wywoławcza 3 000 zł

lot 53

Henryk Waniek, Klitka -   zobacz więcej >
Wartościowa propozycja jednego z najlepszych przedstawicieli polskiego surrealizmu w malarstwie, ale także ciekawej postaci polskiej kultury. Charakterystyczne twórców tego kierunku jest m.in. czerpanie z dorobku Giorgio de Chirico, w którym architektura tworzyła metafizyczną, tajemniczą scenografię.

Cena wywoławcza 7 000 zł

13.06.2018, Rempex, 254 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków -   zobacz więcej >

lot 102

Adam Międzybłocki, Panorama Wilna, ok. 1920 -   zobacz więcej >
Jedna z okazji nabycia świetnej, blisko 100-letniej akwareli w najniższym przedziale cenowym. Miejskie widoki polskich miast były specjalnością Międzybłockiego, który warsztat kształcił pod okiem najlepszych, m.in. Wyczółkowskiego, Axentowicza i Pankiewicza.

Cena wywoławcza 1 600 zł

lot 118

Jerzy Krawczyk, Portret Kingi, 1959 -   zobacz więcej >
Wielki rarytas i doskonały, pełen charakteru portret autorstwa bardzo wyjątkowego artysty, czołowego "łódzkiego realisty". Ta twórczość z pewnośicą zasługuje na więcej uwagi niż jej dotychczasowe rynkowe rozpoznanie.

Cena wywoławcza 8 000 zł

lot 405

Andrzej Tobis, Jesteś w Katowicach, 2005 -   zobacz więcej >
Bardzo dobra, okazyjna wręcz cena wywoławcza za bardzo dobry, duży olej Tobisa. Malarstwo tego artysty wielokrotnie było oferowane i sprzedawane za wielokrotnie wyższe kwoty, które odpowiadają zresztą klasie artystycznej tych eleganckich i nowoczesnych płócien.

Cena wywoławcza 5 500 zł

14.06.2018, Desa Unicum, Prace na Papierze: Sztuka Dawna -   zobacz więcej >

lot 15

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Portret dziewczynki na tle pejzażu, 1927 -   zobacz więcej >
Mniej surrealistyczna i drapieżna, natomiast wyjątkowo starannie wykończona praca Witkacego z jego Firmy Portretowej. Pastelowe portrety tego artysty, jednego z tytanów polskiej nowoczesności, regularnie osiągają ceny powyżej 100 tys. zł.

Cena wywoławcza 60 000 zł

lot 37

Wlastimil Hofman, Autoportret, 1921 -   zobacz więcej >
Bardzo wyjątkowa, kameralna i poetycka praca Hofmana, w której oddalił się od swojej typowej twórczości. Olej można uznać za dużą atrakcję kolekcjonerską na bardzo szerokim rynku prac artysty.

Cena wywoławcza 5 000 zł

lot 37

Irena Hassenberg, Porte Saint-Denis w Paryżu -   zobacz więcej >
Efektowny pastel Hassenberg, w którym pokazała wysokiej próby klasę rysunkową i graficzną. Poza stricte artystycznymi walorami pracy, obecny jest w niej niepowtarzalny klimat ikonografii miasta pierwszej połowy XX wieku.

Cena wywoławcza 2 000 zł

16.06.2018, Ostoya, 173 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego   -   zobacz więcej >

lot 1

Józef Mehoffer, Portret kobiety -   zobacz więcej >
Rysunek węglem podpisany nazwiskie takiego kalibru, szczególnie tak okazały, rzadko wyceniany jest poniżej 10 tysięcy złotych. Warto rozważyć udział w licytacij od skromnej ceny wywoławczej pracy jednego z klasyków polskiej sztuki nie tylko okresu Młodej Polski, ale wszystkich czasów.

Cena wywoławcza 6 500 zł

17.06.2018, Agra-Art, Aukcja Sztuki Dawnej -   zobacz więcej >

lot 9

Zygmunt Sidorowicz, Szatry cygańskie, 1877 -   zobacz więcej >
Wysokiej klasy przykład polskiego malarstwa dawnego. Ciekawy temat w ramach klasycznego polskiego pejzażu potraktowany przez cenionego "monachijczyka" z prawdziwą maestrią i wrażliwością.

Cena wywoławcza 55 000 zł

lot 10

Władysław Czachórski, Blask klejnotu, 1897 -   zobacz więcej >
Wydarzenie na polskim rynku sztuki dawnej - wybitny XIX-wieczny akademizm w wydaniu klasyka polskiego malarstwa oraz krajowego rynku. Czachórski jest obecnie wielką rzadkością na aukcjach, natomiast w przeszłości wiele razy był bohaterem historycznych licytacji. Między innymi za sprawą zaświadczonej przez "Blask klejnotu" maestrii warsztatowej.

Cena wywoławcza 450 000 zł

lot 12

Piotr Michałowski, Scena uliczna z woźnicą przy zaprzęgu oraz kobietą z osiołkiem, 1832-1835 -   zobacz więcej >
Wysokiej klasy akwarela jednego z najważniejszych i najwybitniejszych malarzy, zawierająca m.in. wizerunek konia, jeden z tych, które zdobyły mu sławę w ówczesnej Europie. Poważna estymacja odpowiada randze twórcy.

Cena wywoławcza 45 000 zł

lot 13

Michał Płoński, Koszykarz, 1805-   zobacz więcej >
Słynna akwaforta, jedno z wielkich dzieł w historii grafiki polskiej, ozdoba m.in.  Muzeum Narodowego w Warszawie. Praca zawiera oprócz tytułowego Koszykarza wiele wysoko cenionych portretów. Jakość artystyczna, w tym świetny rysunek i prawda psychologiczna postaci, przyniosły Płońskiemu zaszczytne miano "polskiego Rembrandta".

Cena wywoławcza 7 000 zł

lot 68

Roman Kochanowski, Pejzaż z makami w zbozu, 10 VI 1890-   zobacz więcej >
Znaczna formatowo jak na tę charaktetystycznie filigranową twórczość praca malarska cenionego twórcy z monachijskiego środowiska artystycznego. Pejzaż z 1890 roku jest pełnym uroku przykładem pejzażowego talentu Kochanowskiego. Uwagę zwraca atrakcyjna cena wywoławcza.

Cena wywoławcza 12 000 zł

lot 79

Mela Muter, Akt śpiącej kobiety, ok. 1925-1930 -   zobacz więcej >
Wybitny akt autostwa malarki, która w ostatnich latach zdaje się wychodzić na czoło twórców związanych ze środowiskiem paryskim. Obraz z końca lat 20. zawiera najbardziej cenione skadowe sztuki Muter - bogatą fakturę malarską, którą posługuje się na sposób postimpresjonistów oraz stosowane z umiarem roziwązania kubistyczne.

Cena wywoławcza 150 000 zł

17.06.2018, Agra-Art, Aukcja Sztuki Współczesnej   -   zobacz więcej >

lot 104

Erna Rosenstein, Osobna pora, 1971 -   zobacz więcej >
Wysokiej klasy obraz czołowej przedstawicielki tendencji surrealistycznych w polskim malarstwie XX-wieku. Praca z 1971 roku, z typową dla artystki eksploracją pogranicza malarstwa i rysunku, jest wyjątkowo ciekawa kompozycyjnie i z uwagi na subtelną kolorystykę.

Cena wywoławcza 85 000 zł

lot 111

Jan Lebenstein, Figura kreślona, 1957 -   zobacz więcej >
Jedna z najważniejszych ofert w tym tygodniu i oczywiście wielka atrakcja katalogu. Wybitna, wymagająca, a przy tym cudownie wyrafinowana malarsko praca Lebensteina z jego wielkiego cyklu Figur osiowych, powstała z okresu jego wielkich europejskich triumfów. Temperaturę przed aukcją powinna podnieść bardzo zachęcająca cena wywoławcza.

Cena wywoławcza 60 000 zł

lot 115

Alfons Mazurkiewicz, Domki, ok. 1960/61 -   zobacz więcej >
Bardzo atrakcyjna artystycznie i cenowo propozycja polskiego malarstwa z początku lat 60. Duży olej Mazurkiewicza, w dalszym ciągu jednego z ostatnich tak łatwo dostępnych wybitnych przedstawicieli swojego pokolenia, jest świetnie skomponowany,, a przy tym wizualnie olśniewający.

Cena wywoławcza 9 000 zł

lot 132

Zdzisław Beksiński, Bez tytułu, 1980 -   zobacz więcej >
Wyróżniająca się w krajowej ofercie aukcyjnej malarska kompozycja Beksińskiego z lat 80. Wyjątkowa jest bogata, wielowątkowa kompozycja, w której nie zabrakło rozpoznawalnego stylu artysty.

Cena wywoławcza 90 000 zł

lot 135

Jacek Sienicki, Okno, 1986 -   zobacz więcej >
Jedna z najciekawszych ofert katalogu - jeden z wiodących tematów Sienickiego w bardzo dobrym wydaniu z lat 80. Cena wywoławcza niska i zachęcająca do udziału w licytacji. Sienicki jest wciąż dostępny w cenach nie odpowiadających jeszcze klasie jego malarstwa.

Cena wywoławcza 20 000 zł

lot 140

Zdzisław Beksiński, Bez tytułu, 1997 -   zobacz więcej >
W późniejszych latach twórczości artysta nawiązał do początków swoich artystycznych poszukiwań, które do dziś budzą najwyższe uznanie krytyków i publiczności. Praca na papierze z lat 90. jest bardzo dobrym przykładem tego nurtu w sztuce Beksińskiego - wielka, wypracowana, indywidualność spojrzenia na figurę ludzką towarzyszy misternej fakturze.

Cena wywoławcza 8 000 zł

Powrót