TA | Keymo | Demko | Womanspreading - Wystawa fotografii

09 września - 23 września 2018


TA | Keymo | Demko | Womanspreading - to wystawa będąca efektem twórczej współpracy dwóch reprezentowanych przez Fundację TA artystek: Keymo oraz Iwony Demko. Afirmacja kobiecej seksualności w wydaniu Keymo, fotografki, oraz sportretowanej przez nią rzeźbiarki-waginistki Iwony Demko wzmacnia feministyczne konteksty w sferze zarówno intymnej, jak i społecznej.

 

Keymo czerpiąc z szerokiego spektrum estetyk, przełamując konwencjonalne pozy i przedstawienia kobiecych ciał, feministycznie rozbraja erotykę fetyszu. Jej prace przywracają kobiecą seksualność sferze żywotności i żywiołowości, nieskrępowanego kobiecego pożądania, zabawy i niesamowitości z pogranicza snu. Kobieca seksualność wyzwala się tu z porządku uprzedmiotawiającego spojrzenia i staje się domeną erotycznej energii życia i cielesności. Iwona Demko natomiast opiera swoją twórczość na afirmacji waginy wbrew zachodniemu systemowi fallicznemu porządkującemu świat zgodnie z męskim modelem cielesnym. Jej rzeźby, prezentowane na fotografiach i towarzyszące niejako postaci samej artystki, przyjaźnie i z podziwem eksponują kobiece organy płciowe. Intensywne wizualnie prace obu artystek, zaprezentowane w ramach wspólnego projektu fotograficznego, ukazują kobiecą seksualność jako pełną witalnej siły; opowiadają o wolności, dojrzałości oraz dumie i energii płynących z bycia kobietą. 

Anna Chromik


Zawsze miałam przyjaciółki na które mogłam liczyć, którym mogłam powiedzieć wszystko. To bardzo mnie wzmacniało, dawało siłę. Nie konkurowałyśmy ze sobą, tylko wspierałyśmy się. Im jestem starsza tym więcej kobiet mnie otacza i coraz bardziej mi się to podoba.
Iwona Demko


Zaprezentowany materiał obejmuje fotografie nawiązujące w bezpośredni sposób do instagramowej akcji oznaczonej hasztagiem #womanspreading, prezentującej zdjęcia kobiet siedzących w rozkroku. To psychologiczna – i społeczna jednocześnie – odpowiedź na wpajaną dziewczynkom już od najmłodszych lat konieczność „łączenia kolan” i grzecznego zajmowania jak najmniejszej ilości miejsca w przestrzeni publicznej, co w często nieuświadomiony sposób wpływa na zachowanie dorosłych już kobiet. Siadanie „po męsku”, ze swobodnie rozchylonymi nogami stało się w tym kontekście aktem buntu i gestem odważnego zawłaszczenia przestrzeni, budującym poczucie równości płci i kobiecej pewności siebie – często wbrew obowiązującym konwencjom. Jest w naszym odczuciu gestem również metaforycznym – odzyskiwania silnej i równościowej tożsamości w ramach represyjnej kultury patriarchalnej.


Akcja promocyjna wystawy i projektu ruszyła w maju br. podczas największego w europie festiwalu fotograficznego jakim jest Miesiąc Fotografii w Krakowie, kiedy to niemal 1000 egzemplarzy Zina #womanspreading ruszyło w świat i stało się widocznych na ulicach Krakowa. Nasz Zin stał się także główną gwiazdą licznie odwiedzonego przez publiczność wydarzenia zorganizowanego przez MFK pt. Ziny w Centrum, którego celem była prezentacja niszowych wydawnictw niezależnych poświęconych sztuce. 

W ramach wystawy TA | Keymo | Demko | Womanspreading zapraszamy także na szereg wydarzeń towarzyszących:
• W sobotę, 8 września 2018 o godz. 18.30, w Galerii Domu Norymberskiego rozpocznie się wernisaż wystawy z udziałem Artystek oraz dyskusja panelowa „Czy kobiety potrzebują państwa?” z udziałem dr Sławomiry Walczewskiej, dr hab. Beaty Kowalskiej oraz Lany Dadu. Prowadzenie: dr Anna Chromik
• W czwartek, 13 września 2018 o godz. 18.00, zapraszamy na inicjujące serię spotkań wokół kultury / literatury / słów, które TA Fundacja chce cyklicznie realizować. Tym razem wraz z Domem Norymberskim zapraszamy na konsolidująco-integrująco-inspirujące „darcie pierza | darcie książki” – dyskusję wokół opublikowanej przez Wydawnictwo Marginesy książki Naomi Alderman „Siła”! „Kobiety na całym świecie odkrywają, że mają siłę: jednym dotknięciem mogą zadawać straszny ból, a nawet zabijać. Nagle wszyscy mężczyźni zdają sobie sprawę, że stracili władzę. Nadszedł Dzień Dziewczyn – ale co przyjdzie potem?” – no właśnie?! Zastanowimy się nad tym wspólnie. Zapraszamy!
• W kolejny czwartek, 20 września 2018 o godz. 18.00, odbędzie się Kobieca walka o przestrzeń! – poświęcone kwestiom siostrzeństwa i komunikacji kobiet spotkanie z Shaną Penn, gościnią Konferencji „Kobiece utopie w działaniu. 100 lat praw wyborczych kobiet”, autorką podejmującej problematykę statusu kobiet w „Solidarności” książki „Podziemie kobiet”. Prowadzenie: dr Anna Chromik (spotkanie odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem)
W niedzielę, 23 września, wystawę TA | Keymo | Demko | Womanspreading zakończy finisaż, w ramach którego od godz. 11.00 odbędzie się śniadaniowe oprowadzanie kuratorskie, na które zaprasza TA Fundacja, a następnie panel „Mieszczanki / mieszkanki” z udziałem: prof. dr hab. Małgorzaty Radkiewicz (Instytut Sztuk Audiowizualnych, Uniwersytet Jagielloński), dr Magdaleny Matysek-Imielińskiej (Instytut Kulturoznawstwa, Uniwersytet Wrocławski), dr hab. Grażyny Kubicy (Instytut Socjologii, Uniwersytet Jagielloński), Katarzyny Gębarowskiej (Instytut Sztuki PAN) realizowany w ramach Międzynarodowej Konferencji „Kobiece utopie w działaniu. 100 lat praw wyborczych kobiet” organizowanej przez Komitet Socjologii PAN i Instytut Socjologii UJ (więcej informacji: http://www.utopiekobiet.socjologia.uj.edu.pl/)

TA Fundacja powstała w ważnym momencie – intensywnych społecznych manifestacji, a zarazem na bazie indywidualnego niepokoju i buntu, w poczuciu dewaluacji postaw i pojęć związanych z feminizmem, z potrzeby działania. Naszym celem jest demitologizacja kobiecości realizowana w opozycji do opowieści snutych przez normotwórczą narrację patriarchalną – także poprzez realizację wystaw.
Więcej informacji: www.tafundacja.org


Dom Norymberski to prężnie działająca od 1996 roku instytucja kultury, w której odbywają się spotkania mieszkańców, imprezy kulturalne, gospodarcze i naukowe konferencje czy seminaria, skoncentrowana na zacieśnianiu więzi między Polską a Niemcami oraz prezentacji dokonań artystów polskich i tych z niemieckich obszarów kulturowych.
Więcej informacji: www.dom-norymberski.com

 


Galeria prac


Powrót