Stefania Bańdo-Stopkowa - Szkice w cieniu

21 kwietnia - 30 kwietnia 2005
wernisaż: 21 kwietnia, godz. 18.00

Stefania Bańdo - Stopkowa urodziła się w Krakowie 15 XII 1907. Wcześnie straciła matkę. Ojciec zdecydował, że córki szybko mają się usamodzielnić - zdobyć zawód. Stefania ukończyła Seminarium Nauczycielskie, dwie pozostałe córki - Joanna i Anna - Technikum Krawieckie. Na przyszłe studia w Akademii Sztuk Pięknych zarabiała udzielając korepetycji.
Studiowała na wydziale malarstwa w latach 1929 - 1934. Na studiach poznała swojego męża Andrzeja Stopkę. Dwa lata po ukończeniu studiów pracowała jako projektant porcelany w fabryce Ćmielów.
Stopkowie zamieszkali w Katowicach, gdzie Stefania Stopkowa zajęła się grafiką i projektowaniem znaczków dla Watykanu oraz ilustracją książkową w wydawnictwie św. Jacka. W momencie wybuchu wojny Stopkowie zostali wyeksmitowani ze swojego mieszkania w Katowicach, „przygarnęła” ich siostra Stefanii - Janina, która wyszła za rzeźbiarza Leonarda Demarczyka - jej kolegę ze studiów. Druga siostra wyszła za mąż za J. Kudyka, który zginął w Oświęcimiu, a jedyny brat matki zginął walcząc pod Tobrukiem. W Krakowie w czasie okupacji, Stopkowie pracowali jako kelnerzy w Kawiarni Plastyków na Łobzowskiej. Tam Gestapo aresztowało Andrzeja Stopkę i przewiozło do Oświęcimia.
„Kiedy przyszłam na świat matka była sama. Mieszkałyśmy w tym czasie na Kazimierzu , gdzie matka prowadziła Zakłady Wydawnicze pisząc pisma kobiece, żurnale, katalogi mody, małe formy. Po wojnie podjęła prace w liceum jako wykładowca rysunku zawodowego, projektowania kroju kostiumologii i kuśnierstwa. Cały czas swojego pracowitego życia malowała - portret to jej ulubiona dyscyplina, pejzaż, martwa natura. Zapamiętałam matkę zawsze z pędzlami w ręku nawet w trakcie wykonywania domowych czynności.”
/Barbara Stopka/
Stefania Stopka zmarła 21 I 1986 w Krakowie.


   


Powrót