O ginących pracowniach

15 stycznia - 28 stycznia 2018


Wystawa jest efektem trwającej od ponad czterech lat iwentaryzacji pracowni artystycznych. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem „ginących” pracowni znajdujących się na terenie Warszawy. Wystawa skoncentrowana jest wokół środowiska artystycznego Saskiej Kępy, kształtowanego w okresie powojennym. Saska Kępa jako przestrzeń działalności wielu twórców stała się punktem wyjścia do badań, prowadzących do podjęcia działań na rzecz ratowania porzuconych, często zupełnie zapomnianych, spuścizn artystycznych.

Zobaczmy jak wartościowym, a jednocześnie niesłusznie niedocenianym zjawiskiem jest sztuka środowiska artystów zgromadzonych na Saskiej Kępie. Większość z tych pracowni naznaczona jest piętnem nie-mainstreamu, które zaczęliśmy nazywać „problemem ginących pracowni” - powiedziała Julia Kłosińska, jedna z koordynatorek i kuratorka wystawy.

Wystawa jest także próbą pokazania, że upływ czasu działa na niekorzyść pracowni pozostawionych samym sobie. Dlaczego miejsca te nie mogą długo czekać na czyjeś zainteresowanie? Przede wszystkim dlatego, że po śmierci artysty przestrzeń, którą zajmują dzieła, zostaje poddana rewizji zagospodarowania. Rodzina lub miasto najczęściej chcą się pozbyć niepotrzebnie zagracających przestrzeń „kurzołapów” i rozdają spuściznę wielu polskim muzeom, rozbijając taki unikalny zbiór. W najgorszym wypadku dzieła ulegają zniszczeniu. I tak jedyne w swoim rodzaju zjawiska sztuki przestają istnieć w naszych umysłach, ponieważ nie zostały skatalogowane, nie mamy ich zdjęć, żadnych zapisów istnienia. Ostatnim następstwem tego ciągu jest przymusowa ignorancja i nieświadomość. Dlatego właśnie od kilku lat w Warszawie nasilają się ruchy próbujące przeciwdziałać smutnemu biegowi wydarzeń, zachowywać to co istnieje, zapewnić odpowiednie warunki do przetrwania miejsc. Jednym z takich działań jest właśnie praca grona osób zaangażowanych w Inwentaryzację Pracowni Artystycznych.

Wystawa pokazuje, czym zajmowali się wybrani artyści i jakie łączyły ich relacje. To niepowtarzalna okazja do zapoznania się z ich twórczością oraz obejrzenia wybranych dzieł, zestawionych według klucza chronologicznego oraz problematycznego, uwzględniającego różnorodne pobudki tworzenia.

Spotkania towarzyszące:
18.01., godz. 18.00 - wykład Pracownie Artystyczne na Saskiej Kępie w latach 40. i 50.;
21.01., godz. 15.00 - wykład Ginące pracownie. Sytuacja w Warszawie
24.01., godz. 18.00 - wywiad Oczami właściciela pracowni
26.01., godz. 18.00 - spotkanie Projekt Inwentaryzacji Pracowni Artystycznych
28.01., godz. 17.00 - finisaż
Powrót