Jacenty Dędek - portretprowincji.pl

23 lutego - 19 maja 2019


Portretprowincji.pl to przekrojowy projekt dokumentalny poświęcony Polsce małomiasteczkowej.

Prace nad zbieraniem materiałów trwały w sumie sześć i pół roku, między styczniem 2011 r., a połową 2017 r., w całej Polsce, we wszystkich województwach, w miejscowościach nie większych niż 30 tys. mieszkańców. Autor odwiedził kilkaset miast i wsi, zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach.

 

Poza pierwszym półroczem 2011 r., w trakcie którego pracował w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostałe sześć lat finansował wyłącznie z własnych środków.

Celem projektu było stworzenie wielopłaszczyznowej opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, fotograf chciał  dotknąć spraw uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas.

 

Ważne były tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają i choć dotyczą konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, to znane są wszystkim. To opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach.

 

Na wystawie zobaczymy portrety, które przedzielone są fotografiami reporterskimi, czy dokumentalnymi, pokazującymi przestrzeń w której bohaterowie zdjęć żyją i istotne wydarzenia z małych miast czy wsi.

 

[opisu wystawy]

 

Kuratorka: Katarzyna Sucharkiewicz


Galeria prac


Powrót