Anioł i Syn. Witkiewiczowie w Zakopanem i na Litwie

21 września - 20 listopada 2018


Narodowe Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa w Kownie serdecznie zaprasza na wystawę pt. „Anioł i Syn. Witkiewiczowie w Zakopanem i na Litwie”. Stanisława Witkiewicza i jego syna Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego kojarzy się przede wszystkim z Zakopanem. Trzeba jednak pamiętać o ich żmudzkim pochodzeniu i związkach z Litwą. 


Wystawa w Narodowym Muzeum K.M. Ciurlionisa w Kownie, która zostanie otwarta 20 września i czynna będzie do 18 listopada 2018, oraz zaprezentowany na wystawie film, a także wydana z tej okazji publikacja albumowa prezentują prace Stanisława Witkiewicza – twórcy stylu zakopiańskiego, ukazujące istotę i piękno pejzaży litewskich – Bałtyku i jezior ("Widok Bałtyku pod Połągą", "Powrót z połowu"), obrazy z życia umiłowanego ludu ("Orka", "Przyjaciółki"), sceny z Powstania 1863 roku ("Ranny powstaniec", "Nocny jeździec"). Są to dzieła przepełnione smutkiem za utraconą ojczystą krainą, tęsknotą równą doznaniom Adama Mickiewicza, kiedy na emigracji w Paryżu tworzył epopeję narodową "Pan Tadeusz". Natomiast prace malarskie i fotograficzne Witkacego powstały w czasie młodzieńczych podróży i wielotygodniowych pobytów w miejscach, z których wywodzą się rody Witkiewiczów, Szemiothów (jego babki) i Pietrzkiewiczów (jego matki). 

 

Fotografie litewskie Witkacego wykonane podczas plenerowych studiów w latach 1900-1903 opublikowane zostały po raz pierwszy

 

Kuratorem wystawy jest Stefan Okołowicz - twórca wystaw w Polsce i na świecie, dotyczących twórczości fotograficznej Witkacego, autor przełomowych publikacji o życiu i twórczości artysty, wpływowy znawca, kolekcjoner i propagator polskiej fotografii artystycznej, fundator naszego Instytutu.


Organizatorzy wystawy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Narodowe Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa w Kownie, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Instytut Polski w Wilnie.

.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Powrót