ALicja Biała i Iwo Borkowicz - Współczesne totemy ostrzegają przed katastrofą

16 maja - 16 maja 2019


„Nigdy nie jesteś zbyt mały, by coś zmienić” - mówiła Greta Thunberg, 15-letnia aktywistka ekologiczna ze Szwecji podczas swojego przemówienia na COP24 - szczycie klimatycznym w Katowicach. Świadomość zagrożenia płynącego z degradacji środowiska naturalnego rośnie, jednak wciąż nie na tyle, byśmy masowo zaczęli na jego rzecz działać. Głos zabierają już nie tylko naukowcy, aktywiści, ekolodzy, ale także artyści.

 

16 maja na Przystani Sztuki w Poznaniu stanie 6 rzeźb-totemów autorstwa Alicji Białej i Iwo Borkowicza. Kiedyś symbolizowały relacje człowieka z siłami natury, które traktowano jak mitycznych przodków. Współczesne totemy będą wizualizowały skalę zniszczenia i biodegradacji naszej planety. Podczas tego samego szczytu klimatycznego COP24 brytyjski naukowiec - David Attenborough stwierdził jednoznacznie, że nasza Ziemia umiera. “Totemy” mają o tym w dosadny sposób przypominać wszystkim tym, którzy będą je codziennie mijać w przestrzeni miasta.

 

Każdy z sześciu totemów dotyczy innego zagadnienia. Rzeźby składające się na instalację są ręcznie malowane przez Alicję Białą w charakterystyczne dla jej twórczości wzory. Tworzą trójwymiarowy obraz o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych. Poszczególne kolory i wzory odzwierciedlają wyniki badań i statystyk dotyczących stanu środowiska. Dzięki temu w łatwy sposób można sobie zwizualizować np. skalę wycinki drzew, zanieczyszczenia powietrza, czy wyeksploatowania łowisk. Formy olbrzymich totemów w jaskrawych kolorach zwracają na siebie uwagę nie tylko przez wzgląd na estetykę - mają zachęcać i prowokować przechodniów do interakcji.

 

[fragment opisu wystawy]

 

Totemy zagoszą w przestrzeni poznańskiej Przystani Sztuki na stałe.

 


Galeria prac


Powrót