Zdzisław Beksiński - Galeria SD Mokotów




Zdzisław Beksiński to legendarna postać w historii malarstwa polskiego. Absolwent architektury krakowskiej Politechniki jako formę własnej wypowiedzi przyjął malarstwo, a od 1997 roku również fotografię komputerową. Zarówno jego obrazy jak i grafiki oraz fotografie komputerowe można zobaczyć w Galerii SD. 

Beksiński w pierwszej połowie lat '50 zajmował się fotografią. W latach 1957-59 funkcjonował w nieformalnej grupie fotograficznej wraz z Bronisławem Schlabsem i Jerzym Lewczyńskim. Jednak Beksiński czuł się ograniczony przez niemożliwość ingerencji w wywołany obraz fotograficzny oraz konieczność posługiwania się istniejącymi w świecie realnym formami. Z tego powodu poświęcił się malarstwu, które umożliwiało mu nieskrępowane przelanie obrazów z wyobraźni na płótno, a dokładnie na płytę pilśniową. 

Stworzył niezwykle rozpoznawalny ekspresjonistyczny styl. Podejmował temat śmierci i marności - vanitas. Częstym elementem jego wczesnych obrazów były krzyczące postacie, ludzie w trakcie kopulacji, defekacji lub umierania, pustynie, więzienia. Ich klimat: mroczny, tajemniczy, zamglony jest pełen destrukcyjnej energii. Beksiński malując bez skrępowania sięgał do podświadomości skąd wydobywał obrazy pełne drastycznej erotyczności, grozy śmierci, rozpadu, samotności. Odżegnywał się od wszelkiej semantycznej interpretacji swoich dzieł i ocen estetycznych. 
Beksiński został zamordowany we własnym mieszkaniu 22 lutego 2005 roku. Kilka dni temu, w drugą rocznicę jego śmierci rysownik Piotr Janowczyk na bloku przy ul. Sonaty 6, gdzie mieszkał artysta, namalował twarz Beksińskiego. Jest ona na tyle duża, że każdy przechodzień może rozpoznać ten wizerunek. W przejściu pod blokiem pojawił się komiks o Beksińskim autorstwa Janowczyka. 

W Galerii SD zgromadzone są prace bardzo dla Beksińskiego charakterystyczne, które niewątpliwie będą nie lada gratką dla wielbicieli jego sztuki.
 

 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


     

     
  
  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku w Sanoku. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez kilka następnych lat pracował w zawodzie. Zainteresował się wówczas fotografią artystyczną, rozpoczął również pierwsze próby rysunkowe i malarskie. W 1955 r. powrócił do rodzinnego domu w Sanoku. Był artystą-samoukiem. Działalność artystyczną rozpoczynał od fotogramów i fotomontaży, później tworzył dzieła z pogranicza malarstwa i rzeźby, by następnie zając się głownie rysunkiem. Od połowy lat 70-tych Beksiński zajmuje się prawie wyłącznie malarstwem olejnym, używając specyficznej sobie techniki. Po latach ten okres (do początku lat 80-tych) nazwie "okresem fantastycznym". W 1977 r. opuszcza Sanok i przenosi się na stałe do Warszawy. Nawiązuje kontakt z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. Wystawiał we Francji Niemczech i niemal wszystkich ważnych ośrodkach w Polsce. W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł artysty. W kolażach, które tworzył przed śmiercią, wykorzystywał chętnie techniki komputerowe. Zmarł tragicznie 22 lutego 2005 roku.


Wystawa czynna do 18 marca 2007

________________________________
Tekst: sj
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót