Wystawa "Who let the dogs out?"

Wernisaż: 2019-04-26 19:00


"Who let the dogs out?" to zbiorowa wystawa, która odbyła się w przestrzeni galerii Arttrakt w dniach 26 kwietnia - 18 maja 2019 roku.

 

Jak pisze Ida Smakosz-Hankiewicz, kuratorka espozycji: "Wystawa Who let the dogs out to współczeny bestiariusz - to przegląd typów i gatunków w których doszukać możemy sie metafor do opisu ludzkich cech i charakterów. Średniowieczne bestiariusze zawierały mnóstwo alegorii oraz symboli, ponieważ z perspektywy poglądów tamtych czasów każda istota była ucieleśnieniem religijnego lub moralnego przesłania. Nie sposób uniknąć tego typu porównań i teraz. Caspar Henderson w "Księdze zwierząt niemalże niemożliwych" pisał : "...na przestrzeni dziejów ludzkości wszelkie próby zrozumienia i zdefiniowania człowieka wiązały się ściśle ze sposobem, w jaki postrzegamy oraz przedstawiamy inne zwierzęta" Jest zazwyczaj w tych kreacjach spora dawka czarnego humoru i groteski. Czasem przerażające i wyolbrzymione, znacznie częściej budzą litość i rozczulenie. Fascynacja odmiennymi formami istnienia towarzyszy nam od zawsze. Jednak w dobie antropocenu i zagrożenia tak wielu gatunków, nie sposób również nie odwołać się do różnych konsekwencji ludzkich zachowań. Stoimy bowiem na szczycie tej gatunkowej drabiny. Może warto zadać sobie pytanie Skąd przychodzimy, czym jesteśmy, dokąd idziemy? Dziś jednak wybrzmiewa ono nieco inaczej niż w czasach Paula Gaugina, autora obrazu o tym tytule. Bo cytując za Yuvalem Noahem Harari autorem książki "Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości" - czy jest coś bardziej niebezpiecznego niż niezadowoleni i nieodpowiedzialni bogowie, którzy nie wiedzą, czego chcą?"

 

Artyści i artystki biorące udział w wystawie:
Konrad Żukowski, Krzysztof Wałaszek, Elżbieta Janczak-Wałaszek, Katarzyna Laska, Monika Chlebek, Mariusz Dydo, Jacek Sroka, Ryszard Grzyb, Karolina Konopka, Anita Welter, Barbara Krawiec, Dawid Czycz, Basia Bańda, Grażyna Rigall, Jagoda Dobecka, Katarzyna Olma, Aleksandra Liput, Natalia Kopytko i Marcin Sipiora, Agula Swoboda, Krzysztof Grzybacz, Antek Wajda, Jarek Jeshke, Michał Jankowski

 

Dla tych wszystkich, którzy nie zdążyli odwiedzić wystawy osobiście, zamieszczamy kilka zdjęć do wglądu.Galeria prac


Powrót