Współczesna sztuka aborygeńska w Poznaniu



Celem tej wystawy jest przybliżenie współczesnej sztuki aborygeńskiej, silnie zakorzenionej w wielowiekowej kulturze i jej wyobrażeniach o świecie. Dziewiętnastu artystów, których prace są przentowane, wywodzi się ze szczepów zamieszkujących tereny Australii Centralnej. Cześć z nich brała bezpośredni udział  w powstaniu ruchu malarstwa akrylowego zapoczątkowanego w latach 70. ubiegłego wieku. Wśród prac prezentowanych pierwszy raz w Polsce, w Centrum Kultury ZAMEK znajdą się płótna twórców takich jak: Emily Kame Kmgwarreye, Jorna Nelson Napurrula, Johnny Warangkula Tjupurrula, Turkey Tolson Tjupurrula, Don Ellis Tjapanangka i Walala Tjapaltjarri.

Ekspozycji towarzyszyć będą oprowadzania, tematyczne spotkania, zajęcia edukacyjne, pokazy filmów oraz dwujęzyczny katalog zaprojektowany przez galerię ARTYKWARIAT.

Tak o tej twórczości pisze Ryszard Bednarowicz: Aborygeńskie kultury z czasów przed kolonizacją nie stworzyły odrębnych terminów na sztukę ani obraz. W każdym z języków był zestaw słownikowy odnoszący się do znaków. Znaczeń i wzorów, które były zamierzone i celowe. Pewien ojciec powiedział do syna, który znudzony ciągnął ze sobą dzidę, rysując linię na plaży: „Kiedy robisz ślady i kopiesz bez powodu, szkodzisz kościom swoich przodków, którzy przynależą do tego kraju. Wolno nam kopać i zostawiać na ziemi ślady tylko wtedy, kiedy odprawiamy obrzędy lub zbieramy żywość”. Każdy znak i ślad pozostawiony bez powodu na tym lądzie jest dziełem białego człowieka. Natomiast sztuka aborygeńska pełna jest znaczeń i intencji (śladów - znaków), gdzie każda linia, okrąg czy nawet jedna kropka opowiadają o mitycznych wydarzeniach i przedstawiają topografię tego kraju.



Galeria prac


Powrót