Wernisaż wystawy Piotra Szczura #paintingsamerica

Wernisaż: 2019-05-02 18:00


Podczas tegorocznej majówki, 2 maja, w rzeszowskiej galerii r_z / ORz ZPAP odbył się wernisaż wystawy malarstwa Piotra Szczura pod tytułem #paintingsamerica. Podczas ekspozycji, kuratorowanej przez Marcina Krajewskiego, swoją absolutną premierę miały najnowsze, nigdy dotąd niepokazywane, wielkoformatowe płótna artysty, powstające w ramach  monumentalnego, wciąż otwartego cyklu MADE IN USA. Bezpośrednią inspiracją dla powstania tego zbioru obrazów stała się wyprawa do USA, którą artysta odbył w 2015 roku. Dzień później, 3 maja, w ramach rzeszowskiego Święta Paniagi, zorganizowane zostało oprowadzanie kuratorskie, podczas którego Marcin Krajewski opowiadał odwiedzającym galerię gościom o genezie powstania amerykańskiego cyklu obrazów Piotra Szczura oraz o przemianach formalnych, jakim podlega w ostatnim czasie malarstwo artysty. Wystawa została objęta patronatem medialnym m.in. przez portal Artinfo.pl oraz magazyn o sztuce Arteon. Tytuł ekspozycji nawiązuje do hasztaga, którym artysta oznacza w social mediach swoją twórczość związaną z Ameryką.

 

Na wystawie #paintingsamerica Piotr Szczur zaprezentował 11 obrazów, w większości w kwadratowym formacie 100 x 100 cm, w których ukazuje oryginalnie wykadrowane fragmenty, wycinki amerykańskiego pejzażu i architektury Stanów Zjednoczonych. Przedstawiając naturę i kulturę Stanów Zjednoczonych posługuje się znakami, syntezą, łączy mistrzowsko opracowany detal z nierealną scenerią, wprowadza do obrazów elementy współczesnej amerykańskiej popkultury.

 

Na odwiedzających galerię gościach wyjątkowe wrażenie zrobiły niezwykłe, ostre kolory obrazów: mocne czerwienie, żółcienie i turkusy wybijające się z tła białych ścian. Wśród komentarzy osób oglądających wystawę podczas wernisażu szczególnie często powtarzał się zachwyt na niezwykłym oddaniem przez artystę atmosfery, klimatu, warunków atmosferycznych odwiedzonych przez niego miejsc w USA, m.in.: pustyń w stanie Arizona czy plaż Zachodniego Wybrzeża.

 

Wystawa malarstwa Piotra Szczura prezentowana w Rzeszowie spotkała się z niezwykle entuzjastycznym, ciepłym przyjęciem odbiorców. Wibrujące od koloru płótna malarza przyciągnęły do galerii r_z prawdziwe tłumy entuzjastów sztuki jak również spacerujących po ulicy 3-go maja przechodniów. Tylko podczas piątkowego spotkania kuratorskiego galerię odwiedziło około 300 osób. Sukces rzeszowskiej wystawy po raz kolejny udowadnia, że Piotr Szczur zyskał już w polskim świecie sztuki status jednego z najciekawszych malarzy młodego pokolenia, a jego twórczość, choć wciąż się zmienia i ewoluuje, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem galerii i koneserów sztuki.

 

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia wystawy Piotra Szczura #paintingsamerica w rzeszowskiej galerii r_z nie tylko wielbicieli Ameryki ale, przede wszystkim, wszystkich tych, którzy doceniają doskonałe malarstwo – zarówno pod względem formalnym jak i programu treściowego. To z pewnością jedna z najciekawszych propozycji kulturalnych tej wiosny w Polsce. Wystawa prezentowana będzie w galerii r_z / ORz ZPAP w Rzeszowie do 20.05.

 

Krzysztof KamińskiGaleria prac


Powrót